Kadınlarda Kuyruk Kemiği Kayması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kadınlarda Kuyruk Kemiği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda kuyruk kemiği kayması, Kuyruk kemiği vücudumuzun küçük bir parçasına olmasına rağmen düzgün duruşun devamı, sırt kemiğinin ve ilişkili yapının sabitlenmesi, kalçalar arasındaki baskıyı dağıtma, lif ve bağları güçlendirme gibi birçok görevi vardır. Bütün bu işlemler omurga kemiğinin uç kısmında kalçaların hemen üstünde bulunan kuyruk kemiğinin anatomik konumuna bağlı bulunmaktadır. Küçük ve ince olan bu kemikler vücudumuzdaki diğer kemikler gibi güçlü olmadığı için bir yere çarpmayla ya da sert bir yere oturmayla zarar görebilir hatta kırılabilirler. Genelde kadınlarda kuyruk kemiği kayması erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Kadınlarda kalçalar biraz daha yanlarda olduğu için kuyruk sokumu kemiği çarpmalara daha açık durumda bulunuyor. Erkeklerin kalçaları dar ve kapalı olduğu için daha az hasarla kurtulabiliyorlar. Yine de söz konusu düşme olduğunda aynı şey erkekler içinde geçerlidir. Kuyruk kemiği incinmesi şunlardan kaynaklanabilir:
  • Spor etkinliği sırasında bel kemiğinin alt tarafı darbe alması.
  • Alttan düşme özellikle kuyruk sokumu ya da sırt üzerine düşme.
  • Kaza durumlarında kuyruk sokum unun kayması veya yerinde çıkması.
  • Masanın köşesine çarpmak.
  • Sert bir zemine oturmak.
  • Kar veya buzlu zeminde sırt üstü düşmek.
Kadınlarda kuyruk kemiği kayması en çok hamile kadınların sorunudur. Çünkü vücutta hormonsal değişim yaşanıyor. Hamile kadında relaxin adı verilen hormon salgılanmaya başlıyor ve eklemler gevşiyor. Aslında bu durum vücudun kendine doğuma hazırlaması demektir. Ağrının hamileliğin ilk aylarında oluşabileceği gibi otururken, yatakta bir yandan diğer yana dönerken de ağrı kendini hissettirebilir. Sanki o bölgede bir rahatsızlık varmış gibi ağrı hissedebildiğinden dolayı kişi uyumakta zorluk çeker. Oturup kalkeaken pozisyon değiştirirken o kemiklerin yerinden oynayıp birbirine sürtmesi sonucu ağrı oluşur. Hamile bayanlar ağrı kesici kullanamadıkları için çok rahatsız edici bir durumdur.

Kadınlarda kuyruk kemiği kayması teşhisi: Kuyruk kemiği kaymasında teşhis için bir uzmana gitmek gerekmektedir. Bu konuda Uzman doktorun muayenesi ve tecrübe çok önemlidir. Ağrının iyi teşhis edilmesi için bu şarttır çünkü başka iskelet sistemi ağrılarda var kalçaların içindeki eklemlerde açıldığı için bu ağrıyla karışmaması gerekir. Her 2 kalçanın ortasındaki küçük kemikte dokunmakla hissettiren ağrı olması, hasta otururken kalkarken ağrısının olması gerekir. Bazı hastalar bu ağrıyı bıçak saplanması gibi tarif ederken bel yani omurga muayenesi yapılır. Kalça eklemleri ve kasıkta kemiklerin girdiği eklemler kontrol edilir. Onlara bir şey olmadığından emin olduktan sonra kuyruk sokumu kontrol edilip tam anlamıyla kuyruk kemiği kayması olup olmadığından emin olunur. Omurganın duruşu dışarıdan bakıldığı zaman şekli normalliği anormalliği kamburluğu kilosu problem üzerinde önemli faktörlerdendir.

Kuyruk kemiği kayması nasıl tedavi ediliyor?

Hamilelerde tedavi makattan müdahale edilerek düzeltme yapılıyor. Sadece kemiği değil yanlardaki spazm olmuş kaslarda özel bir teknikle masaj yapılıyor. Bu hastayı rahatlatıyor ve çıkık kayma varsa yerine oturtuluyor. Bütün dünyada bu yöntemle anesteziye gerek kalmadan güvenli bir tedavi şeklidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur halk arasındaki çıkıkçıların yapmasına izin vermeyiniz. Çünkü eğitimsiz insanların anatomiyi bilmedikleri için hastaya zarar verebilirler. Hamilelik dışında kadınlarda kuyruk kayması tedavisi için 3 boyutlu tomografi çekilir küçük enjeksiyonlarla o bölgedeki ödem çözülerek ağrı en aza indirilir enjeksiyonla %80 iyileşme sağlanır. Enjeksiyon tedavisi bir saat süren bir tedavidir. Tedaviyle iyi olamayan hastalar tecrübeli bir cerrah tarafından ameliyata karar verilir ise ameliyat sonunda tamamen iyileşir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni