Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri, düşmenin oluşmasıyla meydana gelen kuyruk kemiği sokumu kırıkları sıklıkla yaşanan bir olay olması sebebiyle belirtileri ve tespit edilmesi çok zor bir durum değildir. Çünkü düşme, darbe alma, ani travmalar sonucunda genellikle meydana gelen kuyruk sokumu kırıkları yaygın bir biçimde meydana gelen durumların başında gelmektedir. Bu durumların yaşanması halinde bilerek ya da bilmeyerek (Yani istem dışı) yapmış olduğumuz bu hareketler sonucunda kuyruk sokumu kemiği hasar görebilir ve hatta kırılmalar meydana gelebilir.

Tüm bu etkilerin yaşanması doğrultusunda hastada meydana gelen kuyruk sokumu kemiğinin kırıklarının tespiti oldukça kolaydır. Buna rağmen bazı durumlarda hasta kuyruk sokumu kırığını fark etmeyebilir. Böyle durumlar için ya hastanın bilincinin kapalı olması (Yani bayılma, ani şok gibi durumlar) ya da bebek yaşta olması sebebiyle hastalığını dile getirememesinden kaynaklanmaktadır. Bu gibi istisnai durumlar haricinde düşme sonucunda meydana gelen kuyruk sokumu kemiğinin kırıkları ve çatlaklarını tespit edilmesi ve belirtilerden yola çıkarak erken teşhisin yapılması oldukça kolaydır.

Kuyruk sokumu kemiği kırığının erken tanısı nasıl konulur?

Düşmeler, çarpmalar, ani travmalar neticesinde vücutta birtakım yaralanmalar meydana gelmektedir. Böyle anlarda vücutta ağrılar kendini belirgin etmeye başlar. Yerçekiminin etkisiyle beraber bireylerin istemsizce yere düşmeleri sonucunda ayak ve çevresinde, kalçalarında (Kuyruk sokumu kemiğinde) ve belinde yaralanmalar ve ağrılar söz konusu olmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşan hastaların ilk yapması gereken şey düşme sonucu ağrıyan ya da moraran bölgeye buz tedavisi uygulamaktır. Bu sayede yaralanmalar tam manasıyla ortadan kaldırılamasa da ilerleyen süreçte yaşanan ağrını daha da şiddetlenmesi önlenmiş olur. Ancak bununla birlikte özellikle kuyruk sokumu kemiğinde kırıkların ve çatlakların oluşup oluşmadığının tespit edilmesi ve erken tanının konulması oldukça önemlidir. Düşmeler sonucunda meydana gelen kuyruk sokumu kemiğinde oluşan ağrılar kuyruk sokumu kırığının habercisi olabilir. Bu yüzden erken tanı ve teşhisin konulması oldukça önemlidir. Zira erken tanı sayesinde bu kuyruk sokumu kemiği kırığının iyileştirilmesi daha da kolay hale gelebilmektedir.

Düşme sonucu oluşan kuyruk sokumu kırığının belirtileri nelerdir?

Günlük hayatımızda çokça başımıza gelen ve özellikle de kış aylarında buzlanmadan ötürü yere düşmemize sebep olan bu durum kuyruk sokumu kemiğinin kırılması ya da çatlamasına yol açmaktadır. Bu ve benzeri durumlarda kuyruk sokumu kemiğinde kırıkların oluştuğu anlamak için bazı belirtiler yaşamamız mümkündür. Bu belirtiler doğrultusunda kuyruk sokumu kırığını tespit etmemiz mümkündür.
 • Oturma esnasında zorlanmalar, ağrılar yaşamak
 • Yürüme konusunda zorluklar yaşamak, adım atmada zorlanmalar
 • İshal ve mide bulantısı olma durumu
 • Tuvalet esnasında dışkılanmada sorun yaşanması
 • Uyku esnasında sağ ya da sola doğru yatmada sorun yaşamak
 • Koşamamak, büyük adımlar atmada zorlanmak
 • Ayağımızı yukarı kaldırmada sorun yaşamak
 • Bel ve sırt bölgesinde ağrılar ve sancılar yaşanması
 • Bütün vücudun hareketinde yaşanan aksaklıklar
 • Düz yolda doğru bir hizada yürümekte zorlanmak
 • Ayak bileğine gerektiğinden daha fazla yük yüklenmesi
 • Ağır yük taşıma esnasında zorlanmaların yaşanması
Bu ve benzeri belirtilerin olması halinde kuyruk sokumu kırığının yaşanma ihtimali oldukça yüksektir.

Kuyruk sokumu kırığı tedavisi nasıl yapılır?

Genellikle kuyruk sokumu kırıklarında ameliyat tedavisi en son çözüm olarak görülmektedir. Çünkü bu rahatsızlık durumu kendiliğinden geçme ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden bu rahatsızlığı gidermek adına bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için düzenli ve dengeli beslenmenin yanı sıra spor yapmayı da önerebiliriz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni