Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı, kuyruk sokumu kemiğinde oluşan bir ağrıdır. Kuyruk sokumu kemiği insan omurgasının alt kısmında bulunan bacakları birbirine bağlayan 3 çeşit kemiğin birleşmesinden oluşan ve leğen kemiğini genişleten kama şekline benzeyen küçük bir kemiktir. Kuyruk sokumu ağrısı özellikle hamile kadınlarda fazla görülen bir çeşit ağrıdır. Bunun sebebi arasında kadınlarda hamilelik döneminde hormonal düzeyinin çok fazla değişmesinden kaynaklanmaktadır. Hamile olan kadınlarda relaxin hormonu çok fazla salgılanmakla birlikte eklemlerde gevşemelere sebep olmaktadır. Bu durum doğumun yaklaştığını göstermekte olduğu ve bu dönemde kadınlarda kuyruk sokumu ağrıları eklemlerde gevşemeye bağlı olarak azalma olduğu izlenmektedir.

Hamilelerde kuyruk sokumu ağrıları özellikle gebeliğin ilk aylarında çok sık görülmektedir. Hamileliğin ilk aylarında kadınlarda kuyruk sokumu ağrıları çok şiddetli görülmektedir öyle ki kişinin yatarken, otururken, yatarken, yürürken kuyruk sokumu ağrıları çok fazla olmaktadır ve hamile olan kişinin ağrılardan gece uyumakta bile zorlandığı da bilinmektedir. Hamilelerde genellikle oturma ve pozisyon değiştirme sırasında kuyruk sokumu kemiğinin sürtünmesi çok fazla olduğundan şiddetli ağrılar görüldüğü bilinmektedir. İş hayatına bakıldığı zaman hamile bayanların hamilelik sürelerinin son 6-7 aylarına kadar çalışa bildiklerini görmekteyiz fakat kuyruk sokumu ağrıları bulunan gebelerde ise çalışmaları söz konusu değildir. Hamilelik süresinde kadınların leğen kemikleri içerisinde mesane, rahim, kalın bağırsak, yumurtalık, lenf damarları, sinirler ve kaslar olmakta ve bir de bunlara fetus eklenmektedir. Fetusun geçeceği yol leğen kemiği orta kısmında eğimli silindir boşluktur. Hamile bayanlarda ikinci doğum ve daha sonrasında rekaxin hormonu ile östrojenin etkisi ile de eklemlerde bulunan bağların su tutması, gevşemesi ve şişmesi gibi sebeplerden dolayı hamilelerde kuyruk sokumu ağrıları görülmektedir.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrıları Neden Olur?

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrıları genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır bunun dışında çeşitli nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenler arasında Çeşitli kemik hastalıkları, psikolojik sebepler, ağır kaldırma sonucunda kuyruk sokumunda zedelenme ve yaralanma, zorlayıcı spor aktiviteler, dolaşım bozuklukları, düşmeler, iltihap, kuyruk sokumunda çıkık ve kırıkların olması gibi nedenler hamilelerde kuyruk sokumu ağrılarına neden olmaktadır.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrılarını Tetikleyen Durumlar
  • Uzun süre ayakta kalma
  • Ikınma ve şiddetli kabızlık
  • Öksürme ve hapşırma
  • Sert bir zeminde çok uzun süreli oturma
  • Eski doğum kaynaklı problemler
  • Cinsel ilişki
  • Kuyruk sokumu kemiği kırıkları
  • Kalça üzerine şiddetli düşmeler
  • Bebek başının basıncı
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrıları İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrılarından kurtulmak için yapılması gereken durumlar ise lifli zengin gıdalar tüketerek kabız olmamaya özen gösterilmesi, yoga pozisyonları, ortası delik simit şeklinde minderler kullanmak, rahat ayakkabılar tercih etmek, doğum destek kemerleri kullanmak, yerden bir şey alınacağı zaman çömelerek almak, fazla ayakta olmamak, çok uzun süreli oturmamak, çeşitli fizik tedavileri almak ve doktor tarafından tavsiye edilen ağrı kesiciler kullanmak.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni