Aslan Kuyruğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Aslan Kuyruğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aslan Kuyruğu; aslan otu olarak da bilinmektedir. Şifalı bitkiler arasındadır. Baklagiller familyasından olan bu bitki, ülkemizde bazı bölgelerde yer pırasası olarak da bilinmektedir. Otların sık olduğu bölgelerde, yol kenarlarında ve ülkemizin genellikle her bölgesinde yetişmektedir. Çiçekleri pembe renklidir. Bitkisel tedavi için hem yapraklarından hem de çiçeklerinden faydalanılmaktadır. Yüksek kalp hızı veya kalp aritmilerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda gecikmiş âdet kanaması, sinirsel gerginlik ve uykusuzluğa iyi gelmektedir. En sık yetiştiği bölgeler aslen Avrupa ve İskandinavya'ya özgü olan aslan kuyruğu, sonradan Rusya, Asya ve kuzey Amerika'da da yetişmeye başlamıştır. Yaklaşık 120 cm boylarında olan, otsu bir bitkidir. Bitkinin toprak üstü kısımları medikal amaçlı kullanılmaktadır.

Aslan Kuyruğunun kalp atım hızını azaltıcı, uyumayı kolaylaştırıcı ve spazm giderici etkileri olduğu da görülmektedir. Özellikle etkilediği organlar kalp ve karaciğerdir. İçeriğinde bulunan ursolik asidin virüs öldürücü, tümör gelişimini durdurucu ve sitotoksik etkileri olduğu tahmin edilmektedir. Bu bitki, özellikle gecikmiş âdet kanaması ve kadın üreme sistemiyle ilgili birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Ağrılı adet dönemlerinde eşit miktarda alınan aslan kuyruğu, tang kuei ve altıncık bitkisi ile karıştırarak kullandığınızda ağrının hafiflediği tespit edilmiştir.

Aslan Kuyruğu kalp içinde oldukça iyi bir toniktir. Kan dolaşımını canlandırarak kan pıhtılarının çözülmesinde kullanılır. Bunun haricinde kalp çarpıntısı ve kalp nevraljisi gibi hastalıklara da faydalı olabileceği düşünülmektedir.

Aslan Kuyruğu sinirleri güçlendirici ve yatıştırıcı bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle histeri, kasılmalar ve uykusuzluk gibi sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda vücuda zindelik, güç ve enerji verir. Astım ve bronşit hastaları için faydalıdır. Şeker hastalığı ve düşük tansiyon problemi yaşayan hastalar rahatlıkla kullanabilirler. Ağız içi yaralarında etkilidir. Mide rahatsızlıklarında ve ülserde faydalıdır. Bademcik iltihabı ve diğer birçok iltihap çeşitlerinde etkilidir. Ateşli hastalarda, ateş düşürücü olarak da kullanılmaktadır. Migren hastalığına ve baş ağrılarına iyi gelmektedir. Guatr hastalarına için oldukça faydalıdır. İshal durumlarında kullanılabilir. Terletici özelliği vardır, sivilceli ciltler içinde etkilidir. Aynı zamanda aslan kuyruğunun tohumları da görme gücünü arttırmak için kullanılmaktadır. Aslan kuyruğunun uygun dozlarda kullanılması halinde güvenlidir.

Bu bitki uterus kasılmasına neden olabileceği için gebelik döneminde kullanımı güvenli değildir.

Aslan Kuyruğunun, emziren kadınlar üzerinde henüz test edilmediği için bu konuda herhangi bir bilgi yoktur ve kullanım açısından tehlikeli olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni