Kuyruk Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Kuyruk Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuyruk kemiği, insanlarda kendi kendini yenileyen kemik mekanizmaları içerisinde tektir. Her ne kadar evrim teorisine göre kuyruk kemiği maymundan gelindiği kanısını ispatlar gibi görünse de anatomik olarak bakıldığında aslında özellikle kadınlarda olmazsa olmaz bir kemiktir. Yapısı itibarı ile omuriliğin dördüncü ve beşinci omurları ile birleşerek üçgen şeklini alan bu kuyruk kemiği, ön yüzü hafif çukur ve arka yüzü de tümsek şeklindedir. Omurların birleşme yerinde olan ve enine kemiksi oluklarından oluşan eklemlerle bütün bir kemik hali almıştır.

Kuyruk Kemiğinin Anatomik Yapısı

Kuyruk kemiği, yapısı itibarı ile, oynamaz eklemlerle kaynamıştır. Sağrı kemiği dediğimiz kemikle de yaptığı birleşim yeri ise oynar eklemdir. Burada bulunan eklemin oynar eklem olmasının en önemli sebebi kadınlarda doğum esnasında bebeğin çıkacağı yer ortalama on santim kadardır. Bebeğin başı ise on iki santimetre kadardır. Bu oynar eklem bebek doğumu esnasında hareket ederek aradaki iki santimetre farkı açmaya yardımcı olur ve bebeğin kafası kuyruk kemiğine değerek dışarı çıkar. Bu sayede kadınlar rahat bir doğum yaparlar. Bu oynar eklem hayat boyu bu şekilde oynar vaziyette kalır.

Kuyruk Kemiğinin Fonksiyonları

Kuyruk kemiğinin, iki çıkıntı kemiği vardır. Bunlar insanların oturma durumlarında sağa sola kaymasını engellemek için vardır. Sağlamlığı anatomik görüntüsü ile de ispatlanan kuyruk kemiği sağrı kemiğine bağlantılı olan oynar eklem sayesinde geriye doğru hareket eder ve dengeli bir oturum yapmamızı sağlar. Bu iki kemik arasındaki oynar eklem arkaya hareketi sayesinde orada bulunan yumuşak dokulara zarar vermeden gerilmeye uğrar.

Kuyruk Kemiğinin Doğumdaki Rolü

Kuyruk kemiği, tamamen bebeğin dünyaya gelişi esnasında neredeyse bütün görevi üstlenmiş gibidir. Şekilsel yapısı da bunun bir göstergesidir. Kemiğin içe bükük yapısı sayesinde bebek başını döndürerek çıkış yönünü belirler ve bu şekilde bebeğin başı geriye dönüşü yapar. Eğer kuyruk kemiği böyle olmasaydı, bebek bu dönüşü gerçekleştiremez ve anne karnı içerisinde kuyruk kemiğinin olduğu yerde sıkışıp kalarak ölebilirdi. Belki de bebeği anneyi keserek almak riskini sürekli bir şekilde meydana getirirdi ki bu da o kadının birden fazla doğum yapmasını engellerdi. Oluş biçimi ile bebeklerin rahatlıkla dünyaya gelmesini sağlayan kuyruk kemiği çok önemli bir kemiktir.

Kuyruk Kemiğinin Diğer Özellikleri

Kuyruk sokumu kemiğine yapışan kaslar leğen kemiğinin tabanını oluşturur. Doğum esnasında zemini hazırlayan kuyruk kemiği kalın bağırsağı, sinirleri ve diğer damarların zeminini döşediği sağlam bir tabaka oluşturur. Kuyruk kemiğinin en önemli özelliği ise kendini besleyen bir kemik olmasıdır. İçerisinde kendini besleyen coccigeal arter, kirli kanı toplayan coccigeal, yeni ve kendi yapısına uygun cocicgeal sinire sahiptir. Bir de burada kendisini kayganlaştıran sıvıyı salgılayan Coccigeal bursa, glomus coccygeum, coccigeal cisim ve cuschka bezleri bulunur. Bu özellikleri sayesinde kendi anatomik yapısını oluşturur ve idame ettirir. Kuyruk kemiği bir kadının sağlıklı doğum yapabilmesi için gereken en önemli kemiktir. O yüzden de önemi büyüktür.

Kuyruk Kemiğinin Faydaları
  • Oturma pozisyonunda denge sağlar.
  • Doğum esnasında bebeğin çıkışını kolaylaştırır.
  • Leğen kemiği tabanını destekler.
  • Kalın bağırsağı, sinirleri ve damarları korur.
  • Kendi kendini besleyebilme özelliğine sahiptir.

Kuyruk kemiği, insan anatomisinin önemli bir parçasıdır ve özellikle doğum sürecinde kritik bir rol oynar. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam ve doğum süreci için kuyruk kemiğinin korunması ve sağlığının sürdürülmesi büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kılıç Kuyruk Türleri ve Özellikleri

Kılıç Kuyruk Türleri ve Özellikleri

Kuyruk Sokumu Türleri ve Özellikleri

Kuyruk Sokumu Türleri ve Özellikleri

Kuyruk Sokumu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi