kuyruk.gen.tr https://www.kuyruk.gen.tr Kuyruk, Kuyruk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kuyruk.gen.tr Mon, 13 Jun 2016 00:00:00 +0000 Wed, 13 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri https://www.kuyruk.gen.tr/dusme-sonucu-kuyruk-sokumu-kirigi-belirtileri.html Sun, 18 Nov 2018 17:05:50 +0000 Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri, düşmenin oluşmasıyla meydana gelen kuyruk kemiği sokumu kırıkları sıklıkla yaşanan bir olay olması sebebiyle belirtileri ve tespit edilmesi çok zor bir durum değildir. Ç Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri, düşmenin oluşmasıyla meydana gelen kuyruk kemiği sokumu kırıkları sıklıkla yaşanan bir olay olması sebebiyle belirtileri ve tespit edilmesi çok zor bir durum değildir. Çünkü düşme, darbe alma, ani travmalar sonucunda genellikle meydana gelen kuyruk sokumu kırıkları yaygın bir biçimde meydana gelen durumların başında gelmektedir. Bu durumların yaşanması halinde bilerek ya da bilmeyerek (yani istem dışı) yapmış olduğumuz bu hareketler sonucunda kuyruk sokumu kemiği hasar görebilir ve hatta kırılmalar meydana gelebilir.

Tüm bu etkilerin yaşanması doğrultusunda hastada meydana gelen kuyruk sokumu kemiğinin kırıklarının tespiti oldukça kolaydır. Buna rağmen bazı durumlarda hasta kuyruk sokumu kırığını fark etmeyebilir. Böyle durumlar için ya hastanın bilincinin kapalı olması (yani bayılma, ani şok gibi durumlar) ya da bebek yaşta olması sebebiyle hastalığını dile getirememesinden kaynaklanmaktadır. Bu gibi istisnai durumlar haricinde düşme sonucunda meydana gelen kuyruk sokumu kemiğinin kırıkları ve çatlaklarını tespit edilmesi ve belirtilerden yola çıkarak erken teşhisin yapılması oldukça kolaydır.

Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri

Kuyruk sokumu kemiği kırığının erken tanısı

Düşmeler, çarpmalar, ani travmalar neticesinde vücutta bir takım yaralanmalar meydana gelmektedir. Böyle anlarda vücutta ağrılar kendini belirgin etmeye başlar. Yerçekiminin etkisiyle beraber bireylerin istemsizce yere düşmeleri sonucunda ayak ve çevresinde, kalçalarında (kuyruk sokumu kemiğinde) ve belinde yaralanmalar ve ağrılar söz konusu olmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşan hastaların ilk yapması gereken şey düşme sonucu ağrıyan ya da moraran bölgeye buz tedavisi uygulamaktır. Bu sayede yaralanmalar tam manasıyla ortadan kaldırılamasa da ilerleyen süreçte yaşanan ağrını daha da şiddetlenmesi önlenmiş olur. Ancak bununla birlikte özellikle kuyruk sokumu kemiğinde kırıkların ve çatlakların oluşup oluşmadığının tespit edilmesi ve erken tanının konulması oldukça önemlidir. Düşmeler sonucunda meydana gelen kuyruk sokumu kemiğinde oluşan ağrılar kuyruk sokumu kırığının habercisi olabilir. Bu yüzden erken tanı ve teşhisin konulması oldukça önemlidir. Zira erken tanı sayesinde bu kuyruk sokumu kemiği kırığının iyileştirilmesi daha da kolay hale gelebilmektedir. 

Düşme sonucu oluşan kuyruk sokumu kırığının belirtileri

Günlük hayatımızda çokça başımıza gelen ve özellikle de kış aylarında buzlanmadan ötürü yere düşmemize sebep olan bu durum kuyruk sokumu kemiğinin kırılması ya da çatlamasına yol açmaktadır. Bu ve benzeri durumlarda kuyruk sokumu kemiğinde kırıkların oluştuğu anlamak için bazı belirtiler yaşamamız mümkündür. Bu belirtiler doğrultusunda kuyruk sokumu kırığını tespit etmemiz mümkündür.

 • Oturma esnasında zorlanmalar, ağrılar yaşamak
 • Yürüme konusunda zorluklar yaşamak, adım atmada zorlanmalar 
 • İshal ve mide bulantısı olma durumu
 • Tuvalet esnasında dışkılanmada sorun yaşanması 
 • Uyku esnasında sağ ya da sola doğru yatmada sorun yaşamak
 • Koşamamak, büyük adımlar atmada zorlanmak
 • Ayağımızı yukarı kaldırmada sorun yaşamak
 • Bel ve sırt bölgesinde ağrılar ve sancılar yaşanması
 • Bütün vücudun hareketinde yaşanan aksaklıklar
 • Düz yolda doğru bir hizada yürümekte zorlanmak
 • Ayak bileğine gerektiğinden daha fazla yük yüklenmesi
 • Ağır yük taşıma esnasında zorlanmaların yaşanması

Bu ve benzeri belirtilerin olması halinde kuyruk sokumu kırığının yaşanma ihtimali oldukça yüksektir.

Kuyruk sokumu kırığı tedavisi

Genellikle kuyruk sokumu kırıklarında ameliyat tedavisi en son çözüm olarak görülmektedir. Çünkü bu rahatsızlık durumu kendiliğinden g]]> Kuyruk Sokumu Kemiği Kırılması https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-kemigi-kirilmasi.html Sun, 18 Nov 2018 19:39:01 +0000 Kuyruk sokumu kemiği kırılması, oturur pozisyonda düşme sonucu, doğum sırasında bebekte yada annede görülebilmektedir. Kuyruk sokumu, insan vücudunda yer alan 33 tane omurun en altında bulunan son parçadır. Bu kemiğe halk aras Kuyruk sokumu kemiği kırılması, oturur pozisyonda düşme sonucu, doğum sırasında bebekte yada annede görülebilmektedir. Kuyruk sokumu, insan vücudunda yer alan 33 tane omurun en altında bulunan son parçadır. Bu kemiğe halk arasında “poçik” ve tıp dilinde ise “koksiks” adı verilir. Koksiks  leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyen kasların yapışma noktası olduğu için vücut için büyük öneme sahiptir. Vertebral kolonun en alt kısmında bulunan koksiks sakrumla birleşir ve sakrokoksigeal eklem vasıtasıyla kısmi olarak hareket eder. Travma esnasında koksiksin ucu öne veya yana doğru yer değiştirir. Koksiks bölgesinde görülen rahatsız edici bu ağrılı klinik tabloya Koksigodini adı verilir. Yani kuyruk sokumu kemiği kırılması. Hasta oturduğu zaman koksiksin ucunun hareketi sonucu şiddetli ağrı ortaya çıkar.  Hastalarda kuyruk sokumu bölgesinde sert yere oturunca  ve  defekasyon sırasında ağrı olması en önemli belirtilerdir. Bazen yürüme esnasında da ağrı olur. Otururken şiddeti artan ağrılar yüzünden yolculuk etmek, ofiste uzun saatler oturarak çalışmak ya da keyifle yemek yemek çok zor hale gelir.


Kuyruk Sokumu Kemiği KırılmasıKuyruk sokumu kırığında risk faktörleri
Kuyruk sokumu kemiği kırığı riskini oluşturan durumlar; yaşın ilerlemesi, osteoporoz, vücutta oluşan kas kaybı, yetersiz D vitamini ve kalsiyum alımı, yapılan sporlar (buz pateni, kayak vb.) sporlar. Bu sporlar oturarak düşme dediğimiz durumu gerçekleştirdiği için risk oluşturur. Bunların dışında bazı kemik hastalıkları ve o bölgeye yönelik bir şiddet kuyruk sokumu kemiği kırılmasına neden olur. Riskleri azaltmak için kasları kuvvetlendirmek, gerekli D vitamini ve kalsiyumu almak gerekir.Klinik muayene, direkt grafiler, gerekirse MR görüntüleme ve sintigrafi tetkiklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucu tanı konulabilmektedir.

Tedavi
Yeni kırıklarda tedavide 3 hafta kadar yatak istirahati uygulanır. Ağrıları dikkate alıp erken tanı konmasını sağlamak tedavinin süreci için olumlu olmaktadır. Hastaların sert zemine oturmaması istenir. Sünger simit şeklinde yastık üzerine oturması gerekmektedir. Ağrıyı azaltmak için analjezik, non-steroid antienflamatuvar ve myorelaksan ilaçlar verilmelidir. Koksiks üzerine enjeksiyonlar ile ağrı kesici tedavisi yapılır. Konservatif tedavinin başarı oranı daha yüksektir. Bu tedavilere rağmen hastanın yakınmaları geçmezse cerrahi müdahale uygulanmaktadır.
]]>
Kuyruk Sokumu Zedelenmesi https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-zedelenmesi.html Mon, 19 Nov 2018 08:27:47 +0000 Kuyruk sokumu zedelenmesi, oturarak düşme sonucu sert bir yere çarpma sonucu oluşan travma, doğum sırasında koksiks kemiğinin bulunduğu dokuların zedelenmesi ile oluşmaktadır. Özellikle zayıf kadınlarda oturarak düşme n Kuyruk sokumu zedelenmesi, oturarak düşme sonucu sert bir yere çarpma sonucu oluşan travma, doğum sırasında koksiks kemiğinin bulunduğu dokuların zedelenmesi ile oluşmaktadır. Özellikle zayıf kadınlarda oturarak düşme nedeni ile cilt altı yağ dokusu az olduğu için koksiks kemiği yer ile sert bir şekilde temas ederek kuyruk sokumu zedelenmesi meydana gelir.  Düşme sonucu etkilenen hastanın hayat kalitesini düşürecek şekilde çok şiddetli ağrılar oluşur. Bu ağrıların şiddeti uzun süre oturarak çalışanlarda, ayakta çalışanlarda ve sert sandalyeye uzun süre oturmakla daha fazla artmaktadır.

Kuyruk sokumu zedelenmesi ağrı şikayeti,

Gelen hastaların ortopedi hekimlerine başvurduğunda mutlaka ağrıya sebep olan ortopedi dışındaki nedenlerde araştırılmalıdır. Özellikle leğen kemiği içerisinde koksiks kemiğine yakın bulunan iç organlardan kaynaklanan organlar, kadın üreme organları, bağırsak sistemleri, idrar yolları hastalıkları, tümörler ve enfeksiyonlar koksiks kemiği ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kuyruk sokumu kemiği ağrısı çeken hastalarda mutlaka kemik röntgeni çektikten sonra bel ve leğen kemiği içindeki tüm organları detaylı gösteren MR çekilmelidir.

Kuyruk sokumu zedelenmesi tedavi için, 

Ortopedik patolojiler dışındaki faktörler ekatre edildikten sonra öncelikle hastalara 6-8 hafta süre ile yumuşak oturma simidi, sıcak oturma banyoları ve ilaç tedavileri önerilmektedir. İlaç ve yatak istirahati ile geçmeyen kuyruk sokumu zedelenmesi ağrıları lokal enjeksiyon yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem ile hastanın 1-2 hafta sonra ağrıları oldukça hafiflemektedir.  

Enjeksiyon işlemi genel anestezi veya sedasyon altında yapıldığı için anesteziye bağlı düşükte olsa komplikasyon görülme riski vardır. Kontrast madde alerjisi olduğu bilinen hastalarda ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda kullanılmamalıdır.  Genellikle ağrısız bir işlemdir fakat bazı hastalarda enjeksiyon sonrası bir kaç gün süren kuyruk sokumu ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Bu ağrılar için birkaç gün ağrı kesicilerin alınması yeterli olacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra hastalara genellikle 3 gün istirahat verilmelidir. Bu sayede iğneye bağlı olarak ağrı oluşma riskini en aza indirmek mümkündür. Bu işlem sonrası ağrı tam olarak geçirilmez ise veya iğne sonrası ağrılar tekrar artar ise aynı işlemi toplam 3 kez tekrarlama gerekebilmektedir.

Kuyruk Sokumu ZedelenmesiKuyruk sokumu zedelenmesi için tüm bu yöntemler uygulandıktan sonra geçmez ise cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Ancak hastaların %20'sine cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Ancak bu bölgede yapılan ameliyatlar sonrası mikrop kapma riskinin yüksek olması ve ağrının tam olarak geçmemesinden dolayı bu yöntem en son tercih edilen bir yöntemdir.
]]>
Kuyruk Kemiği Kayması https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-kemigi-kaymasi.html Mon, 19 Nov 2018 14:19:03 +0000 Kuyruk kemiği kayması, Kuyruk kemiği, insan vücudunda bulunan 33 tane omurun en alt kısmında bulunan son parçadır. Kuyruk sokumu leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyici kasların yapışma noktası olduğu için ço Kuyruk kemiği kayması, Kuyruk kemiği, insan vücudunda bulunan 33 tane omurun en alt kısmında bulunan son parçadır. Kuyruk sokumu leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyici kasların yapışma noktası olduğu için çok önemlir. Kuyruk sokumu ağrıları insanı ara ara rahatsız edebilir, bunun sebebi  ise genellikle oturarak çalışmak zorunda kalmaktır. Bu ağrılar her yaşta görülebilir. Ancak, kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha fazladır. Bunun sebebi ise kadınlarda ki leğen kemiğinin yapısıdır.

Kuyruk kemiği neden ağrı yapar;  bu ağrıların da bir çok sebebi vardır. Beklenmedik düşmeler, ağır yük kaldırmak, doğum sırasında yaşanan bazı sorunlar, kuyruk sokumunda meydana gelen iltihaplar, kemik hastalıkları, kuyruk kemiğinde meydana gelen kırık ve çıkıklar. İleri yaşlarda kas ve iskelet dokusunun bileşenlerindeki yıpranma ve aşınma, uzun süre devam ettirilen yanlış veya anormal duruşlar, kemik kanseri, ayrıca fazla kiloda kuyruk kemiğinde ki ağrıya sebep olur çünkü, vücuttaki bu fazla kilolar bel kemiğine fazla yük bindirerek ağrıyı arttırmaktadır.

Kuyruk Kemiği KaymasıKuyruk kemiği kayması için bazı tedavi yöntemleri; bel ve kuyruk kemiğinde sık sık dinmeyen ağrılar yaşanıyorsa, kuyruk kemiğiniz kaymış olabilir, bundan emin olmak içinde mutlaka bu işte uzman olmuş doktorları tercih etmeliyiz. Halk arasında  kırık çıkıkçı dediğimiz kişilerden medet ummamalıyız. Çünkü  bu kişiler insan vücudunu daha doğrusu insan anatomisini bilmedikleri için yapacakları işlemler hem kemik şekline zarar verebilir hemde geri dönüşü mümkün olmayan hasar bırakırlar. Bu nedenle  de kuyruk kemiğimizin kaydığını düşünüyorsak öncelikle gitmemiz gereken yer hastane ve bu  işte uzman olan doktorlardır.
Kuyruk kemiğinde ağrı hissediyorsak  duruş ve oturuş şeklimizi düzeltmek, ani kalkışlardan kaçınmak, kuyruk kemiği için üretilen minderlerden satın alıp bel kemiğinin altına yerleştirmek, ağrıyan bölgeye sıcak baskı uygulamakta ağrıyı hafifletir.Ayrıca doktorunuzun uygun gördüğü fizik tedavilerde iyi sonuç verecektir. Bunlara ek olarak kortizon ve ozon iğneleri de kullanılabilir.
Yapılan tüm bu tedaviler sonuç vermediyse kuyruk kemiği kayması ameliyatından başka çare kalmadığıdır. Bu ameliyatla kuyruk sokumu kemiğinin yeri değiştirilebilir.
]]>
Bel Ağrısı Kuyruk Sokumu https://www.kuyruk.gen.tr/bel-agrisi-kuyruk-sokumu.html Tue, 20 Nov 2018 13:50:15 +0000 Bel ağrısı kuyruk sokumu, genelde kadınlarda sıklıkla görülen, erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Oturup kalkmamızı sağlayan, hareketimizi ve vücut dengemizi sağlayan bir organımızdır. Bel
Bel ağrısı kuyruk sokumu, genelde kadınlarda sıklıkla görülen, erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Oturup kalkmamızı sağlayan, hareketimizi ve vücut dengemizi sağlayan bir organımızdır. Bel ve kuyruk sokumu ağrısı, kadınlarda erkeklere göre 5 kat daha fazla görülüyor. Nedeni farklı farklı olsa da şikayetler  hep aynı. Şiddetli ağrı ve rahat hareket edememe.
.
Bu kemiğe halk arasında büzdüm ve tıp dilinde koksiks adı verilir. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla olma nedeni, doğum esnasında zorlama büzdüm kemiğinde kırığa veya bağ zorlamasına neden olur. Kuyruk sokumu ağrısı olan kişilerin çoğunda travma hikayesi yoktur. Sebebi bilinmeyen ağrılara, bel fıtığı teşhisi konmuştur. Hastalar ağrıdan yakınırlar. Ağrı kabalara ve yukarı bele doğru yayılır. Sert bir yere oturmak ağrı ve hassasiyeti artırır. Oturunca artmasından dolayı simit şeklinde minder önerilir. Kuyruk sokumu ağrısı artmasını önlemek için, hastaların yan yatması, ağır kaldırmaması ve sert zemine oturmaması tavsiye edilir. Masaj ve fizik tedavi iyi gelir. Tedavi edilmezse kronikleşebilir.Bel Ağrısı Kuyruk Sokumu

 Kuyruk sokumunun vücuttaki işlevi saymakla bitmez. İdeal duruşun devamı, sırt kemiğine destek, lif ve bağların güçlenmesi, kalçalar arası baskıyı dağıtma gibi bir çok faydası vardır. Kuyruk sokumunun, hasar görmesi demek, bu fonksiyonların bozulması ve hareket kısıklığı demek. Kuyruk sokumunun hasarlı oluşu da bel ağrısı yapmaktadır. Genelde bel ağrısı bilinse de, ağrının kaynağı kuyruk sokumudur. Kadınlarda genelde oturarak çalışma veya hareketsizlik sonucu ortaya çıkıyor. Bir spor etkinliği, mesela buz pateni yaparken ani düşmeler. Attan düşme, uzun süre bisiklet kullanma, kaza durumları gibi olaylarda kuyruk sokumu zarar görüyor. Eğer erken fark edilmezse zedelenen kuyruk sokumu kalıcı ağrılara maruz kalıyor. Yanlış oturuş veya sürekli oturmak zorunda kalan araba şoförleri gibi kişilerde kronik kuyruk sokumu riski vardır. Kuyruk sokumu ve bel ağrısını tetikleyen bir diğer faktördür. Obezlik bel kemiğindeki yükü artırarak kuyruk sokumu baskısını artırması sonucu, kuyruk sokumu ağrısıyla sonuçlanır. Nadir olarak görülen kuyruktaki ağrı ve şiddetli kabızlık, uzun süren pelvik enfeksiyonu ya da büyüyen tümör kitlesinin habercisi olabilir. Yaşın ilerlemesi de bir diğer faktörlerden biri. Yaş ilerledikçe zayıflayan kemikler kırılmaya ve tahribata başlar. Bu da kuyruk sokumu zayıflaması demektir. Çöküntüye uğrayan kemikler artık ağrıya neden oluyor. Kuyruk kemiğini destekleyen bağlarda iltihaplanması çoğunlukla omurga kemiği çıkıntısına neden olarak görünür.
 Eğer oturup kalkarken acıyor ve doğru pozisyonda kalkamıyorsanız, omurganızın duruşu, dışarıdan baktığında şekil anormalliği ve kilo buna etkendir. Önce bel, omurga, kalça kemikleri, kuyruk sokumu kontrol edilir.
]]>
Kuyruk Sokumu Terlemesi https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-terlemesi.html Wed, 21 Nov 2018 06:31:13 +0000 Kuyruk sokumu terlemesi, Kuyruk sokumu kemiği insan vücudunun dengede durmasını sağlayan ve omuriliğin dördüncü ve beşinci omurlarının birleşmesi ile oluşan aşağıdan sanrı kemiği ile bağlanan bir kemiktir. Yapısı gereği Kuyruk sokumu terlemesi, Kuyruk sokumu kemiği insan vücudunun dengede durmasını sağlayan ve omuriliğin dördüncü ve beşinci omurlarının birleşmesi ile oluşan aşağıdan sanrı kemiği ile bağlanan bir kemiktir. Yapısı gereği yukarısında oynamaz eklemler varken sanrı kemiği ile bağlantısında ki eklemler oynar eklemdir. Kendi kendisinin ihtiyacı olan bütün metabolizmayı yapan tek kemiktir. Özellikle kadınlarda neden var olduğunun en iyi kanıtıdır. Çünkü bir bebeğin dünyaya gelebilmesi için gereken düzenek bu kemik sayesinde vardır. Olmasa idi hiç bir kadın bir kereden başka doğum yapma şansı belkide asla yakalayamazdı.

Kuyruk sokumu terlemesi, kemiğin yapısı itibarı ile oturma, çömelme ve vücudu dengede tutması açısından bedenimizin en önemli kemiklerindendir. Şekli tam bir elips şeklinde olduğundan iki kalça arasında denge için kuyruk sokumu oluşmuştur. Bu aradaki boşluk aşırı sıcaklarda iş yerinde oturarak çalışmalardan veya yüksek beden performansı gerektiren işlerden kaynaklı olarak en kolay ve çabuk terleyen bölgemizdir. Ter bezleri iki çeşittir bunlardan birisi ekrin diğeri ise apoktrindir. Kuyruk sokumu kısmında olan ter bezi vücudumuzda sayısı sınırlı apokrin bezlerinden bulunmaktadır. O yüzden terleme sonrası iki kalça arasında olmasından ötürü sürtünme ile keskin bir koku yaymaktadır. Bu aşırı terlemeler kuyruk sokumunda deri tahrişine ve kaşıntılara neden olmakla beraber vücudumuzdan dökülen kılların burada birikmesi ve terleme ile deri altına girmesine neden olur. Bu durum sonucunda da bir çok kişide görülen kıl yuvası yani kıl dönmesi vakıaları oluşur. Her ne kadar dikkat edilse de bu terlemenin önüne geçilemez. 

Her sağlıklı insanda olduğu gibi bu bölge terlemeye müsait bir bölgedir. Yapısından kaynaklı iki kalça arasında olmasından ötürü sürekli yaz kış bir terleme durumu gözlemlenebilir. Bu durumda kişinin bu terlemelerin önüne geçebilmesi ve ileride yaşanacak daha ciddi sıkıntıları ortadan kaldırabilmesi için mutlaka kişisel bakımlarını temizlikleri düzenli yapmaları gerekir. Böylelikle kuyruk sokumu terlemesinin vereceği zarar ve olumsuzluklar en aza indirgenmiş olur. Bir diğer terlemeyi azaltıcı yöntem ise giyilen iç çamaşırları ve kıyafetlerdir. Özellikle iç çamaşırların hava geçiren pamuklu kumaşlardan olması kuyruk sokumu terlemesini azaltır ve aynı şekilde giydiğiniz kıyafetlerde hava geçirgenliği olan kıyafetler olur ise bu terleme neredeyse yok denecek kadar olabilir. Eğer giydiğiniz kıyafetlerde bu durum söz konusu değil ise o zamanda koltuk altları için kullandığınız ve terlemeyi önleyici solüsyonları kullanarak da kuyruk sokumu terlemesini azaltabilirsiniz. Ayrıca kuyruk sokumu terlemesini bebek pudraları kullanarak da azaltabilirsiniz. Bunun dışında günlük banyo temizleme ve yıkama ile de iki kalça arasındaki ısı seviyesini düşüreceğinden terleme olayı en aza indirgenebilir. 

Kuyruk Sokumu TerlemesiKuyruk sokumu terlemesi, bütün sağlıklı insanlarda olması gereken doğal bir durumdur. Olmadığı takdirde bir sağlık sorunu var demektir. Çünkü hiç olmaması o bölgedeki ter bezlerinin çalışmadığını gösterir ki bu durum sizin sağlık sorunlarınızın başka bir boyuta geçmesine neden olur. 
]]>
Kadınlarda Kuyruk Kemiği Kayması https://www.kuyruk.gen.tr/kadinlarda-kuyruk-kemigi-kaymasi.html Wed, 21 Nov 2018 11:57:54 +0000 Kadınlarda kuyruk kemiği kayması, Kuyruk kemiği vücudumuzun küçük bir parçasına olmasına rağmen düzgün duruşun devamı,sırt kemiğinin ve ilişkili yapının sabitlenmesi, kalçalar arasındaki baskıyı dağıtma, lif ve bağ Kadınlarda kuyruk kemiği kayması, Kuyruk kemiği vücudumuzun küçük bir parçasına olmasına rağmen düzgün duruşun devamı,sırt kemiğinin ve ilişkili yapının sabitlenmesi, kalçalar arasındaki baskıyı dağıtma, lif ve bağları güçlendirme gibi bir çok görevi vardır. Bütün bu işlemler omurga kemiğinin uç kısmında kalçaların hemen üstünde bulunan kuyruk  kemiğinin anatomik konumuna bağlı bulunmaktadır. Küçük ve ince olan bu kemikler vücudumuzdaki diğer kemikler gibi güçlü olmadığı için bir yere çarpmayla yada sert bir yere oturmayla zarar görebilir hatta kırılabilirler. Genelde kadınlarda kuyruk kemiği kayması erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Kadınlarda kalçalar biraz daha yanlarda olduğu için kuyruk sokumu kemiği çarpmalara daha açık durumda bulunuyor. Erkeklerin kalçaları dar ve kapalı olduğu için daha az hasarla kurtulabiliyorlar. Yinede söz konusu düşme olduğunda aynı şey erkekler içinde geçerlidir. Kuyruk kemiği incinmesi şunlardan kaynaklanabilir: 
 • Spor etkinliği sırasında bel kemiğinin alt tarafı darbe alması. 
 • Alttan düşme özellikle kuyruk sokumu yada sırt üzerine düşme.
 • Kaza durumlarında kuyruk sokum unun kayması veya yerinde çıkması.
 • Masanın köşesine çarpmak.
 • Sert bir zemine oturmak.
 • Kar veya buzlu zeminde sırt üstü düşmek. 
Kadınlarda kuyruk kemiği kayması en çok hamile kadınların sorunudur. Çünkü vücutta hormonsal değişim yaşanıyor. Hamile kadında relaxin adı verilen hormon salgılanmaya başlıyor ve eklemler gevşiyor. Aslında bu durum vücudun kendine doğuma hazırlaması demektir. Ağrının hamileliğin ilk aylarında oluşabileceği gibi otururken, yatakta bir yandan diğer yana dönerken de ağrı kendini hissettirebilir. Sanki o bölgede bir rahatsızlık varmış gibi ağrı hissedebildiğinden dolayı kişi uyumakta zorluk çeker. Oturup kalkeaken pozisyon değiştirirken o kemiklerin yerinden oynayıp birbirine sürtmesi sonucu ağrı oluşur. Hamile bayanlar ağrı kesici kullanamadıkları için çok rahatsız edici bir durumdur. 

Kadınlarda kuyruk kemiği kayması teşhisi: Kuyruk kemiği kaymasında teşhis için bir uzmana gitmek gerekmektedir. Bu konuda uzman doktorun muayenesi ve tecrübe çok önemlidir. Ağrının iyi teşhis edilmesi için bu şarttır çünkü başka iskelet sistemi ağrılarda var kalçaların içindeki eklemlerde açıldığı için bu ağrıyla karışmaması gerekir. Her 2 kalçanın ortasındaki küçük kemikte dokunmakla hissettiren ağrı olması, hasta otururken kalkarken ağrısının olması gerekir. Bazı hastalar bu ağrıyı bıçak saplanması gibi tarif ederken bel yani omurga muayenesi yapılır. Kalça eklemleri ve kasıkta kemiklerin girdiği eklemler kontrol edilir. Onlara bir şey olmadığından emin olduktan sonra kuyruk sokumu kontrol edilip tam anlamıyla kuyruk kemiği kayması olup olmadığından emin olunur. Omurganın duruşu dışarıdan bakıldığı zaman şekli normalliği anormalliği kamburluğu kilosu problem üzerinde önemli faktörlerdendir. 

Kadınlarda Kuyruk Kemiği KaymasıKuyruk kemiği kayması nasıl tedavi ediliyor

Hamilelerde tedavi makattan müdahale edilerek düzeltme yapılıyor. Sadece kemiği değil yanlardaki spazm olmuş kaslarda özel bir teknikle masaj yapılıyor. Bu hastayı rahatlatıyor ve çıkık kayma varsa yerine oturtuluyor. Bütün dünyada bu yöntemle anesteziye gerek kalmadan güvenli bir tedavi şeklidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur halk arasındaki çıkıkçıların yapmasına izin vermeyiniz. Çünkü eğitimsiz insanların anatomiyi bilmedikleri için hastaya zarar verebilirler. Hamilelik dışında kadınlarda kuyruk kayması tedavisi için 3 boyutlu tomografi çekilir küçük enjeksiyonlarla o bölgedeki ödem çözülerek ağrı en aza indirilir enjeksiyonla %80 iyileşme sağlanır. Enjeksiyon tedavisi bir saat süren bir tedavidir. Tedaviyle iyi olamayan hastalar tecrübeli bir cerrah tarafından ameliyata karar verilir ise ameliyat sonunda tamamen iyileşir.
]]>
Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruk.gen.tr/gebelikte-kuyruk-sokumu-agrisi.html Thu, 22 Nov 2018 09:49:42 +0000 Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı, Kuyruk sokumu omurgamızın en altında olan ve doğumda harekete geçer. Üst gövde ile bacakları birbirine bağlayan dört ayrı kemiğin birleşmesiyle oluşan, leğen kemiğini genişleten kama şeklin Gebelikte kuyruk sokumu ağrısı, Kuyruk sokumu omurgamızın en altında olan ve doğumda harekete geçer. Üst gövde ile bacakları birbirine bağlayan dört ayrı kemiğin birleşmesiyle oluşan, leğen kemiğini genişleten kama şeklinde küçük bir kemiktir. Kuyruk sokumu ağrısı genelikle gebelikte çok zorluyor. Çünkü gebelikte hormonal değişiklikler çok fazla oluyor. Gebelerde relekin hormonu salgılanıyor ve bu hormonlar eklemlerin gevşemesine neden olur. Böylece vücudu doğuma hazırlamasına neden olur. Bu nedenle gebeliğin son aylarında kuyruk sokumu ağrısı daha az olur. Ağrı gebeliğin ilk aylarında olur. Otururken, yatarken, bir yandan bir yana dönerken, yürürken kuyruk sokumu ağrısı oluş. kişi günlü hayatında zorluk çeker. Uyurken zorlanır. Özellikle otururken pozisyon değişikliği yaparken kemiklerin birbirine sürtmesi sonucu şiddetli ağrı oluşur. Çalışan kadınlar normalde 6. 7. ayına kadar çalışa bilirler. Ancak kuyruk sokumunda ağrı ola çalışan anne adaylarının oturmada zorlanacağında çalışamazlar. Gebeliğin daha erken döneminde izin alabilirler. Gebeliğin etkisiyle hormonların değişimiyle ağrılar oluşur ancak ağrıların başka nedenleri de vardır. Gebelikteki hormonal etki, ağır kaldırma sonucu zedelenmeler, zorlu antrenmanlar, dolaşım bozukluğu, kemik hastalığı, beklenmeyen düşmeler, psikolojik nedenler, kuyruk sokumu bölümünde iltihaplanmalar, kırıklar, çıkıklar kuyruk sokumunda ağrılara neden olur.

Gebelikte Kuyruk Sokumu AğrısıGebelikte kuyruk sokumu ağrısı: İleri gebelik döneminde kuyruk sokumu ağrılarını özellikle etkileyin durumlar şunlardır. Kabızlık, ıkınma, kalca üstüne oturur vaziyete düşme, eskiden yaşanmış travmalar ve çarpmalar, hapşırma ve öksürme, kuyruk sokumu üstüne bebeğin başının baskı yapması, ayakta fazla kalmalar, sert zeminde uzun süre oturma, eski zor doğum, daha önce yanlış  kaynamış uyruk sokumu kırıkları gibi nedenlerden dolayı gebelerde kuyruk sokumum daha  çok hissedilir.

Kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer: Tedaviye yardımcı olmak için oturma simidi kullanmak gerekir. Fakat bu tedavi yöntemi değil korunma yöntemidir. Elle yapılan masajlar iyi gelir. Fakat bu konularda uzman olan kişilerin yapması gerekmektedir. bebek büyüdükçe ağırlık merkezi öne doğru kaymaktadır. Bu yüzden duruş şekline dikkat edilmelidir. Uyurken yan yatınız karnınızın ve dizlerinizin altına yastık koyarak yatınız. Özenle oturup kalkın, sırtınıza ve belinize destek koyunuz ve sürekli oturur vaziyette kalmayınız. Doğru kıyafetler ve rahat ayakkabılar seçiniz. Düzenli egzersiz yapın. Fakat kendinizi çok yormayın. Kabız olmamak için lifli yiyecekler yemeli, ılık ve soğuk pedler uygulana bilir. Ilık suya oturulabilir. Doğum destek kemeri bağlanabilir. Yoga pozisyonları ağrıyı hafifletebilir. aşırı ağrılı durumlarda bir uzmana başvurulmalıdır. Fizik tedavi uzmanı olabilir.
]]>
Kuyruk Sokumu Kıl Dömesi Ameliyatı https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-kil-domesi-ameliyati.html Fri, 23 Nov 2018 09:29:40 +0000 Kuyruk sokumu kıl dönmesi ameliyatı, insan vücudunda omurga denilen kemik yapının son 4-5 omurun birleşmesi olan, üçgen biçimli ve tabanı yukarıda bir kemiktir. Bu kemik önden arkaya doğru basık olup, kemiğin ön yüzü hafif Kuyruk sokumu kıl dönmesi ameliyatı, insan vücudunda omurga denilen kemik yapının son 4-5 omurun birleşmesi olan, üçgen biçimli ve tabanı yukarıda bir kemiktir. Bu kemik önden arkaya doğru basık olup, kemiğin ön yüzü hafif çukur olup arka yüzü tümsektir. Kıl dönmesi, çok ender olmakla birlikte kuyruk sokumu bölümünde yara, apse haline dönüşmesiyle oluşmaktadır. Başka bir ifade ile deri altında yuvarlanmış kıl birikintisi olarak da ifade edilmektedir. Kıl dönmesinin olduğu bölgede kanlı, irinli, kötü kokulu akıntılar baş göstermektedir. Kıl dönmesi genellikle erkeklerde ve sürekli masa başında çalışan kişiler de, uzun yolculuk yapan şoförlerde görülmektedir. Kıl dönmesi sert düşme ile oluşan kazalarda, doğum sırasında da oluşabilmektedir. Çoğunlukla 15-30 yaş arasında daha fazla kıl dönmesi görülmektedir. Çünkü bu yaşlarda kıl kökleri daha güçlü ve kalındır. Kıl dönmesi oluşmaya başladığında kişinin kuyruk sokumu veya anüsünde arka bölümünde kaşıntı oluşmaya başlar. Kaşıntı olan bölgede zamanla şişkinlik oluşur ve akıntılı, kanlı hale dönüşür. 

Sakrum kemiği olarak da adlandırılan kuyruk sokumu, pek çok insanın yoğun ağrılar yaşadığı omur parçasıdır. Bu bölgede meydana gelen ağrıların sebeplerine bağlı olarak tedavi yöntemleri de farklılaşmaktadır. Fakat genel olarak ağrıyı azaltmak ve rahatlamak için tedavi yöntemi olarak oturma simidi tavsiye edilmektedir. Oturma simidi tek başına tedavi yöntemi değildir. Sadece oturduğunuz da ağrıyı hafifletmek amaçlı kullanılır ağrıyı iyileştirme gibi bir özelliği yoktur. Ayrıca alaturka yerine klozet tipi tuvalet kullanarak veya bisiklete binmeyerek ağrının çoğalmasına engel olabilirsiniz. 

Kuyruk sokumu ağrılarında tedavi,

Manuel olarak yani elle yapılabilmektedir.  Ağrıyan bölgeye baskıyla masaj yapılması ağrıyı hafifletici bir uygulamadır. Bunun uygulanması için deneyime ve bilgi birikimine sahip olmak gerekir. Bilgisiz ve deneyimsiz kişilerin bu tedavi yöntemini denemesi daha büyük sorunlara neden olabilir. 

Kuyruk Sokumu Kıl Dömesi AmeliyatıKuyruk sokumu kıl dönmesi ameliyatı, Kistotomi, Kıl kistlerinin oluşturduğu boşluğun açılarak temizlenmesi işlemidir. Sık sık pansuman yapılarak kıl kistlerinin oluşturduğu boşluğun kendiliğinden dolması beklenir. Yaklaşık 3-4 hafta da yara iyileşir. Marsupializasyon, Kıl kistlerinin cerrahi olarak çıkarılması ve yaranın açık bırakılması, kıl kistlerinin cerrahi olarak çıkarılması ve primer kapatılması, kıl kistlerinin cerrahi olarak açılması ve yaranın flep ile kapatılması yöntemleri kullanılmaktadır.
]]>
Kuyruk Sokumu Hastalıkları https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-hastaliklari.html Fri, 23 Nov 2018 23:38:04 +0000 Kuyruk sokumu hastalıkları, genelde incinmeler, yaralanmalar ve zorlamalar nedeniyle ortaya çıkar. Nadir durumlarda kuyruk sokumunda ağrı ciddi sorunun işareti olabilir. Kuyruk sokumu hastalıkları olmasına rağmen ideal duruşunun Kuyruk sokumu hastalıkları, genelde incinmeler, yaralanmalar ve zorlamalar nedeniyle ortaya çıkar. Nadir durumlarda kuyruk sokumunda ağrı ciddi sorunun işareti olabilir. Kuyruk sokumu hastalıkları olmasına rağmen ideal duruşunun devamı, sırt kemiklerini ve ilişkili yapının sabitlenmesi, lif ve bağları güçlendirme, kalçalar arasındaki baskıyı dağıtma gibi birçok işlevleri vardır. Bütün bu işlevler omurga kemiğinin ucunda, kalçaların hemen üstünde bulunan kuyruk sokumu hastalıklarının anatomik konumuna bağlıdır.

Kuyruk sokumu hastalıkları nedenleri: Omurgadan dolaylı olarak incinmesi kuyruk sokumu hastalıkların sonuçlanabilir.

Sürekli zorlama: Omurga bölgesinde rahatsızlığa sebep olan durumlar aynı hareketleri tekrarlandığı etkinlikler ve spor etkinlikleridir. Üzerindeki sürekli hareket kuyruk sokumu hastalıklarına neden olan sırt kas sisteminin üzerinde aşırı baskılara sebep olabilir.  Eğer zamanında fark edilmezse bu sürekli zorlama kuyruk sokumu hastalıkları ciddi bir şekilde kronik ağrıya neden olur.

Obezite: Obezitelik, bel kemiğindeki fazla yükü sıkıştırır bu da kuyruk sokumu hastalıkları ağrısıyla sonuçlanır.

Kuyruk sokumu hastalıklarının tedavisi: Eğer kuyruk hastalığından sürekli rahatsızlık, ağrı hissediyorsanız uygun tıbbi tedavi yöntemi için profesyonel sağlık hizmetine başvurunuz

İlaç alma tedavisi: Naproxen, reçetesiz olan satılan ilaçları kullanmak aynı zamanda ağrıyı önemli ölçüde azaltır.

Kuyruk Sokumu HastalıklarıFizik tedavisi: Genelde, kuyruk sokumu hastalıklarına iyi gelir. Fizik tedavi pelvikteki baskıyı azaltır. Ve ağrıları azaltmaya yönelik tedavi tekniklerden oluşur.

Ameliyat tedavisi: Kuyruk sokumu hastalıkları durumlarda ameliyatı denemek zorunda kalabilirsiniz. Kuyruk sokumu hastalıkarı değiş operasyonlar ciddi ve sakatlayan kuyruk sokumu ağrıları olduğunda son seçenek olarak görülür.
]]>
Kuyruk Sokumu https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu.html Sat, 24 Nov 2018 19:25:29 +0000 Kuyruk sokumu; insan bedenindeki omurga yapısının son 4-5 omurunun birleşimi olan üçgen biçimli ve tabanı yukarıda bir kemiktir. Bu kemik önden arkaya doğru basıktır. Ayrıca, kemiğin ön yüzü hafif çukur, arka yüzü ise Kuyruk sokumu; insan bedenindeki omurga yapısının son 4-5 omurunun birleşimi olan üçgen biçimli ve tabanı yukarıda bir kemiktir. Bu kemik önden arkaya doğru basıktır. Ayrıca, kemiğin ön yüzü hafif çukur, arka yüzü ise tümsektir. Bunların yanı sıra omurların birleşme yerinde, enine kemiksi oluklardan oluşmuş olan eklemlerle bütün bir kemik hali almaktadır. Kuyruk sokumu kemiği, anatomi ve kadın doğum açısından incelendiğinde, yapı ve işlevleri açısından önemli bir yapıdır. Kuyruk sokumuna sakrum kemiği de denmektedir. Bu kemik pek çok kişinin yoğun ağrı yaşadığı omur parçasıdır. Özellikle oturarak çalışan kişilerde daha çok görülmektedir. Ayrıca bu ağrı, sert düşme ile sonuçlanan kazalarda, yolculuk esnasında ve doğum sonrasında görüldüğü gibi hiçbir neden olmadan da görülebilmektedir. Bu rahatsızlıkta, yaş aralığı söz konusu değildir. Ancak genel olarak kıyaslama yapıldığında kadınlar erkeklerden 5 kat daha fazla bu rahatsızlık görülmektedir. Bu durum özellikle kadınlardaki leğen kemiği yapısından dolayı bu bölgenin daha savunmasız kalıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Vücudun her bölümünde gerçekleşen ağrılarda olduğu gibi, bu bölümde de kısa süreli ve kendiliğinden geçebilir özellikli olabilmektedir. Ancak bu ağrılar günlük hayatı olumsuz yönde etkiliyorsa, uzun süreli ve sancılı ağrılar çekiliyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kuyruk SokumuKuyruk sokumu ağrılarının nedenleri,
 • Doğum sırasında oluşabilecek anormallikler
 • Ağır yük kaldırmaya bağlı zedelenmeler
 • Düşme ile sonuçlanan kazalar
 • Zorlu antrenman koşulları
 • Bu bölgede ortaya çıkan iltihaplanmalar
 • Çeşitli  kemik hastalıkları
 • Bu bölgede meydana gelen çatlak ve kırıklar
 • Dolaşım bozukluğu 
 • Psikolojik sebepler
Kuyruk sokumu ağrısının tedavisi,

Bu bölgede meydana gelen ağrılar, nedenlerine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak genel olarak bakıldığında burada oluşan baskıyı azaltmak için oturma simidi tavsiye edilmektedir. Oturma simidi, tek başına bir tedavi değildir, sadece kişinin duyduğu acıyı hafifletmek içindir. Bununla birlikte, klozet tipi tuvalet kullanılmalı ve bisiklete binilmemelidir.

Kuyruk sokumu ağrılarının tedavisinde manuel tedavi yani elle tedavi yöntemi uygulanır. Bu bölgeye uygulanan baskı masajları sayesinde ağrının hafiflemesi mümkün olmaktadır. Ancak bu yöntemi deneyimli insanların yapması gerekir. Deneyimsiz insanların uyguladığı yöntem daha büyük sorunlara yol açabilir. Bunun için özellikle fizik terapi uzmanlarına görünmek gerekir.
]]>
Kuyruk Sokumu Batması https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-batmasi.html Sun, 25 Nov 2018 15:20:24 +0000 Kuyruk sokumu batması, düşme, çarpma sonucu kuyruk sokumunda meydana gelen, çok ağrılı sancılara yol açan bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu 3 küçük ince ve küçük kemikten oluşmaktadır. Bu 3 küçük kemik birbirine ba Kuyruk sokumu batması, düşme, çarpma sonucu kuyruk sokumunda meydana gelen, çok ağrılı sancılara yol açan bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu 3 küçük ince ve küçük kemikten oluşmaktadır. Bu 3 küçük kemik birbirine bağlarla bağlıdır. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler çok ince ve kırılgan oldukları için bir yere çarpmayla veya sert bir yere oturmayla zarar görmektedir. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler çok çabuk kırılmaktadır.

Kuyruk sokumu batması aynı zamanda kalça kemiğinin oturma durumunda zeminle temas eden bölümünde bulunan bir çeşit yastık görevi gören kısmın iltihaplanması ile bölgede sürekli ağrılar meydana gelmektedir. Oturarak çalışanların büyük sıkıntı çektiği bu ağrılar, yolculuk esnasında, sinemaya ve tiyatroya gidenlerde, uzun süre oturmak zorunda kalanlarda oldukça sık görülmektedir. Ağrı bazen kendiliğinden geçebildiği gibi tedavide gerektirebiliyor. Bölgeye lokal anestezikler ve kortikosteroid enjeksiyonları ile hastalarda uzun süreli rahatlamalar meydana gelir. Enjeksiyon tedavilerinde hasta seçimi çok önemlidir. Bu tedavide önce ağrının kuyruk sokumunda hangi parçadan kaynaklandığı tespiti yapılıyor ve bu bölgeye ''x'' ışını verilerek enjeksiyon yapılmaktadır. Bu yöntem, doğrudan o bölgenin ''x'' ışını altında problemli bölgenin tespit edilmesi ve ilacın enjekte edilmesi esasına dayanıyor. Enjeksiyondan 1-2 hafta içinde ağrılar hızla geriler ve hasta rahatlar. Enjeksiyon tedavisi için iki seans yeterli olmaktadır.

Uzman doktorların en son tedavi şekli cerrahi müdahaledir. Bu tedavi yöntemine nadiren gerek duyulmaktadır.

Kuyruk Sokumu BatmasıKuyruk sokumu batması kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla rastlamak mümkündür. Bunun nedeni ise pelvis bölgesinin yapısının kuyruk sokumunu daha korunmasız bırakmasından kaynaklanmaktadır. Kuyruk sokumu batması özellikle hamile kadınları çok etkilemektedir. Genellikle oturunca ortaya çıkan ağrılar sonrasında şiddetlenebiliyor. Kuyruk sokumu batması ağrıları düşme sonrasında ve doğum sonrasında görülebildiği gibi, tekrarlayan zorlanmalar ve sebep olmaksızın da başlayabiliyor. Kuyruk sokumu batması ağrılarını daha aza indirmek için hastaların yan yatması, ağır kaldırmaması, sert zemine oturmaması önerilmektedir.

Kuyruk sokumu batması ile oluşan ağrıların zaman geçirilmeden uzman kişiler tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu tür ağrıların tespiti uzmanlık gerekmektedir. Aksi takdirde cerrahi girişime rağmen hastalarda ağrılar devam etmektedir. Cerrahi işlem tecrübeli bir uzman tarafından yapıldığı zaman kuyruk sokumu batması ağrıları tamamen yok olmaktadır. Hastaların uzun süre simite benzer minderlerde oturması gerekebilir. Ayrıca bu rahatsızlıkta klozet tipi tuvaletlerin kullanılması önerilmektedir. Bu işlemler diğer alternatif tedavi yöntemleri arasındadır.
]]>
Kuyruk Sokumu Çatlağı https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-catlagi.html Sun, 25 Nov 2018 22:02:39 +0000 Kuyruk sokumu çatlağı, genellikle kadınlarda meydana gelen ve toplumda sık sık rastladığımız bir rahatsızlık türüdür. Genelde oturma esnasında şiddetli olarak zarar gören ve ağrılar meydana getiren bu durum sebebiyle h Kuyruk sokumu çatlağı, genellikle kadınlarda meydana gelen ve toplumda sık sık rastladığımız bir rahatsızlık türüdür. Genelde oturma esnasında şiddetli olarak zarar gören ve ağrılar meydana getiren bu durum sebebiyle hasta yolculuk yapmakta zorlanmalar, ofiste çalıştığı sırada uzun bir süre oturma sorunu yaşaması ya da keyifli bir biçimde yemek yemesine engel olan bir durum yaşatmaktadır. Bu kuyruk sokumu çatlağının yaşanması bireylerin hayatını yaşanmaz hale getiren olumsuz bir durumdur.

Kuyruk sokumu kemiği insan bedeninde yere alan 33 adet omurun en alt bölgesinde yer alan son parçasıdır. Bu kemiğin halk arasında biline adı poçik iken tip literatüründü koksiks olarak bilinmektedir. Koksiks ya da kuyruk sokumu leğen kemiğinin iç kısmında yer alan organların alttan desteklemesinin sağlayan kas yapılarının yapışma bölümü olması sebebiyle büyük öneme sahiptir. Bu sebepten ötürü bu kemikte yaşanacak herhangi bir çatlama durumu ya da kırık meydana gelmesi oldukça rahatsız edici bir durumdur. Ağır yük taşımaktan ötürü oluşabilecek zedelenmeler, ağır ve uzun süren antrenmanların yapılması, doğumdan sonra meydana gelen kalıtsal rahatsızlıklar sebebiyle oluşan olumsuz durumlar kuyruk sokumu kemiğinin çatlaması ya da kırılmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ani yapılan hareketler neticesinde de kuyruk sokumu çatlağı meydana gelmesi durumu oldukça yüksektir.

Kuyruk sokumu çatlağının oluşması genellikle düşme esnasında ve sonrasında oluşan kırık, ezilme ya da çıkıklar neticesinde meydana gelmektedir. Düştükten sonra uzun bir süre boyunca düşme esnasında alınan pozisyonda kalmak ile sonuçlanan bu durum kuyruk sokumu kemiğinde aşırı derecede ağrılar ve sancıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu ağrıların oluşmasından ötürü kişi düştüğü andaki pozisyonunu değiştiremeden öylece kalır. Sert zeminin etkisiyle kuyruk sokumu çatlağı görülme ihtimali oldukça yüksektir. 

Kuyruk Sokumu Çatlağı

Kadınlarda kuyruk sokumu çatlağının yaşanmasının sebebi

Kuyruk sokumu çatlağının meydana gelme riski erkeklere oranlarda kadınlarda çok daha sık görülen bir durumdur. Bu rahatsızlık aynı zamanda kadınlarda kendisini erkeklere göre 5 kat daha fazla göstermesi de dikkat çekici bir durumdur. Bu rahatsızlığın kadınlarda daha yüksek bir oranda görülmesinin sebebiyse kadınlarda mevcut olan peylisin adı verilen yapının kuyruk sokumunun daha çok korunmasız kalmasına ve doğal olarak daha kolay zedelenmesine sebep olacaktır. Genel olarak bu rahatsızlığın özellikle de kadınlarda sıklıkla meydana gelmesindeki en temel sebep ise kadınların doğum esnasında kuyruk sokumu kemiğini zedelenme riskidir. 

Kuyruk sokumu çatlağı tedavisi

Hastanın kuyruk sokumunda çatlağın meydana geldiğini tespit edebilmek adına bir takım işlemler yapılmaktadır. Bunların arasında klinik muayenenin yapılması, direkt olarak uygulanacak olan grafiler, gerekli olması durumunda yapılması gereken manyetik rezonans görüntüleme durumu (MR yapılması) ile sintigrafi tetkiklerinin yapılması neticesinde yapılacak olan değerlendirmelerden sonra belirli bir tanı koymak mümkündür. Meydana gelen kuyruk sokumu çatlağıyla beraber oluşacak ağrı bazı durumlarda kendiliğinden geçtiği gözlemlense bile çoğu kez tedavi edilmesi oldukça güçtür. Kuyruk sokumu çatlağının kendiliğinden geçmesinden kaynaklanan rahatlıktan ötürü çoğu kez hasta yapması gereken zorunlu tedavileri ihmal etmeleri ilerleyen süreçte olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Yapılan bu ihmal ise çatlağın tedavi edilme sürecini gittikçe zora sokmaktadır. Bunun neticesinde kuyruk sokumu rahatsızlığının iyileşmesi süresi giderek uzamaktadır.

Çatlağın tedavisi esnasında problemin yaşandığı bölgeyi iyi tespit etmek oldukça önemlidir. Problemin temeline inmek de önemli bir husustur.çatlağın olduğu yeri baskıdan kurtarmak adına yapılan işlemler iyileşme noktasında önemli bir adımdır. Bu seb]]> Çıngıraklı Yılanın Kuyruğu https://www.kuyruk.gen.tr/cingirakli-yilanin-kuyrugu.html Mon, 26 Nov 2018 04:22:31 +0000 Çıngıraklı Yılanın Kuyruğu: çıngıraklı yılanı diğer yılanlardan ayıran özellik kuyruğundaki çıngırağıdır. Bu yılan türü hem çok tehlikeli hemde çok zehirlidir. Ayrıca çıngıraklı yılan yılanlar arasında en Çıngıraklı Yılanın Kuyruğu: çıngıraklı yılanı diğer yılanlardan ayıran özellik kuyruğundaki çıngırağıdır. Bu yılan türü hem çok tehlikeli hemde çok zehirlidir. Ayrıca çıngıraklı yılan yılanlar arasında en çok bilinen ve ilgi çeken bir yılandır. Çünkü, kuyruğu ile ses çıkaran fazla hayvan çeşidi yoktur. Çıngıraklı yılanlar kuyruklarında ki çıngırak sayesinde tehlikelere karşı kendilerini güvende hissederler. Çıngıraklı yılanın kuyruğunu oluşturan kemiksi yapısı çok ince ve bir o kadarda serttir. Bu yılanlar kuyruk ucundaki  sert pulları sallayarak bu sesleri çıkarırlar. Çıngıraklı yılanlar bir katman olarak doğarlar ve birkaç gün sonra ikinci katmanları meydana gelir. Çıngıraklı yılanlar ısıya duyarlı bir göz yapısına sahiptirler zifiri karanlıkta bile avlarının yerini hiç şaşırmadan bulabilirler. Özel bir isabet yetenekleri vardır. Ağızlarındaki zehirli dişler sayesinde avlarını yavaş yavaş öldürürler. 


Çıngıraklı yılanlar çok zehirli ve güçlü havvanlardır, tek ısırmasıyla 5-6 insanı öldürebilecek kadar zehir verebilirler. Çıngıraklı yılana bu isimin verrilme sebebi ise kuyruğunda halkalardan oluşan ve birbirine sürttüğünde çıkan bir eklentisinin olmasıdır. Çıngıraklı yılanın kuyruğundan çıkardığı ses avı hipnotize eder gibi büyüleyip kıpırdamamasını sağlıyor, böylece avını ısırıp zehirleyerek öldürüp yutuyor. Yutma sırasında da sürekli ses çıkararak hem kendini besliyor, hemde dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı güvende olabilmek için çıngırağını çalıyor. Özellikle çıngıraklı yılan kuyruğunda ki sesi tehlike anında çalıyor. Çıngıraklı yılanların boyları 2-3 metre civarındadır. Ağırlıkları ise 8-10 kg. arasındadır. Genellikle  gece avlanmayı severler en çok tavşan ve fare ile beslenirler. Saldırgan bir hayvan değildirler, sadece kendilerini savunmak için saldırırlar. Çıngıraklı yılanın bir diğer özelliği ise avının kokusunu diliyle hissetmesidir.

Çıngıraklı Yılanın KuyruğuÇıngıraklı yılanın dişleri de başka bir avlanma silahıdır, bu dişler ortalama 4 cm'dir. Bu dişler yakaladığı ava zehir enjekte ederek avı etkisiz hale getirir. Bu dişler içi oyuk bir yapıya sahiptir. Bu yılan avı ısırdığında dişler yardımıyla zehrini avının derisinin altına aktarır, bu zehir o kadar etkilidir ki ısırdığı hayvan iki saniye içinde felç olur ve ölür. Çıngıraklı yılanın 18 farklı cinsi ve 150 farklı türü vardır.
]]>
Kuyruk Sokumu Şişmesi https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-sismesi.html Mon, 26 Nov 2018 19:55:23 +0000 Kuyruk sokumu şişmesi, insanlarda çok fazla görülen bir durumdur. Bunun nedeni ise aslında kuyruk sokumu olarak adlandırılan kalçanın üst kısmının meydana gelebilecek travmalara son derece açık bir bölge olmasıdır. Kuyruk so Kuyruk sokumu şişmesi, insanlarda çok fazla görülen bir durumdur. Bunun nedeni ise aslında kuyruk sokumu olarak adlandırılan kalçanın üst kısmının meydana gelebilecek travmalara son derece açık bir bölge olmasıdır. Kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen şişlikler, birçok zaman ciddi sorunların belirtisi olarak ortaya çıksa bile bazen de oldukça basit nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu durumlarda sorunun basit mi yoksa ciddi mi olduğunu tabi ki tıbbi muayeneler sonrasında öğrenebiliriz. Kuyruk sokumu bölgesi, özellikle kadınlarda biraz daha geniş olduğu için kuyruk bölgesi şişmesi kadınlarda çok daha fazla görülür. İnsanlarda bu bölge tam olarak oturma bölgesi olduğu için sandalyeye çarpma, sert bir yerde sürekli olarak oturmak ve bu gibi durumlarla karşılaşmak kuyruk sokumu şişmesine neden olabilir. Bu nedenle kuyruk sokumunda şişme görülen insanların daha önceki günlerde kuyruk sokumlarına herhangi bir darbe alıp almadıklarını hatırlamaları gerekmektedir. Eğer kişilerde meydana gelmiş olan bu şişme durumları aşırı bir şekilde ortaya çıkmışsa kesinlikle bu konu hakkında uzman bir doktorla görüşmek gerekir. Çünkü kuyruk sokumu, insanlarda kalça bölgesine çok yakın olduğu için ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bunun yanında eğer kişilerde şişlik sorunlarıyla birlikte şiddetli ağrı görülüyorsa bu durumda da çok ciddi bir şekilde müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Sizlerde iki günden daha fazla süren kuyruk sokumu şişmesi gibi bir durumla karşı karşıyaysanız, kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun. 

Kuyruk Sokumu ŞişmesiKuyruk sokumu şişmesi nedenleri nelerdir
 • Kıl dönmesi, özellikle erkekler olmak üzre hemen hemen her insanda karşılaşılabilecek bu durum kuyruk sokumu bölgesinde bulunan kıllardan birinin deri dışına çıkmadan içeride kendi etrafında dönmesi nedeniyle oluşmaktadır. Bu durum kuyruk sokumunda iltihaba ve çok şiddetli ağrılara neden olur. Bunun için kıl dönmesi, daha fazla büyümeden tedavi edilmelidir. 
 • Yanlış oturuş pozisyonları da insanlarda kuyruk sokumu şişmesi sorununa neden olmaktadır. Özellikle çalışma hayatı sürekli masa başı işlerle ilgili olan insanlarda bu durum çok sık karşılaşılmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar meydana geliyorsa kesinlikle oturuş pozisyonlarınıza daha da dikkat etmelisiniz.
 • Daha önceden de belirttiğimiz gibi kuyruk sokumu bölgesi, insanlarda meydana gelebilecek düşme, oturma, çarpma ve bunlara benzer birçok darbeye açık bölgelerden biridir. Bu nedenle bu bölgeye alınan darbeler direk olarak kuyruk sokumu şişmesi sorununa neden olabilir. 
 • Son olarak insanlarda bu bölgelerde iyi huylu ya da kötü huylu olarak oluşan tümörler kuyruk sokumu şişmesine neden olur. Bu gibi ciddi nedenleri olan bu sorun için kesinlikle uzman bir doktora giderek problemlerin çözümünü sağlamalısınız. 
İnsanlarda kuyruk sokumu şişmesi, hayatı direk olarak olumsuz bir şekilde etkileyen durumlardan biridir. Bu sorundan etkilenmiş olan kişiler, gün içerisinde yürürken, otururken, kalkarken ve çalışırken kuyruk sokumlarında batma hissederler. Bu batma ise beraberinde direk olarak ağrıyı getirdiği için ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Tüm bu nedenlerle kuyruk sokumu şişmesi insanlarda gündelik yaşamı olumsuz etkileyen nedenlerden biridir. Kuyruk sokumu şişmesi, çocuklarda çok karşılaşılmayan bir durumdur. Bu durum çocuklarda sadece popo üzerine düşmelerde karşılaşılsa bile diğer nedenler çocuklarda çok görülmez. Bu nedenle aslında çocuklarda görülen kuyruk sokumu şişmesi, acil muayeneler gerektiren bir durumdur diyebiliriz. Sizler de çocuklarınızda bu gibi durumları hissederseniz kesinlikle uzman bir doktora götürmeyi ihmal etmeyin. 
]]>
Kuyruk Sokumu Eğriliği https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-egriligi.html Tue, 27 Nov 2018 10:52:04 +0000 Kuyruk sokumu eğriliği, tam olarak aslında insanlarda kuyruk bölgesine bulunan kemiklerde, farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen eğrilik sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bu durum birçok zaman insanlarda yanlış oturuş pozisy Kuyruk sokumu eğriliği, tam olarak aslında insanlarda kuyruk bölgesine bulunan kemiklerde, farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen eğrilik sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bu durum birçok zaman insanlarda yanlış oturuş pozisyonlarından kaynaklansa bile kuyruk sokumu eğriliğine neden olan birçok durum bulunmaktadır. Kuyruk sokumu eğriliği, insanlarda belli bir noktaya kadar çok ciddi problemlere neden olmasa bile belli bir yerden sonra kişilerde sakatlık sorunlarına neden olabilmektedir. Özellikle hareket etmede güçlük ve bazı hareketleri yapamama durumları çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Kuyruk sokumu eğriliği, yetişkinlerdeki kadar olmasa bile bazen çocuklarda bile karşılaşılabilen bir durumdur. Çünkü bu durum insanlarda bazen doğuştan gelen bir sorun olarak karşımıza çıkabilir. Eğer bir bebekte bu durum varsa çok büyük bir ihtimalle sorun doğumla birlikte bebekte meydana gelmiştir. Fakat bir yetişkinde kuyruk sokumu eğriliğinin oluşması, sorunun daha sonradan olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Kuyruk sokumu eğriliği, insanlarda genellikle çok şiddetli ağrılara neden olur. Bu nedenle hastalığın belli bir yerinden sonra kişi istemese bile doktora gitmek zorunda kalır. Normalde kuyruk sokumu kemiği, insan vücudunda bulunan ve oldukça küçük olan bir kemiktir. İnsanlarda ideal duruş pozisyonunun sağlanması, oturma durumlarında kalçaya gelen yükün eşit bir şekilde dağıtılması ve buna benzer birçok görevin yapılmasında kuyruk sokumu kemiği etki yapmaktadır. İşte bu nedenle kuyruk sokumu eğriliği insanlarda bu durumların sağlanamamasına neden olmaktadır. 

Kuyruk Sokumu EğriliğiKuyruk sokumu eğriliği neden olur
 • Kuyruk sokumuna alınan bir darbe ya da kaza: İnsanlarda omurga ve kuyruk sokumu bölgesine çok sık bir şekilde darbeler alınmaktadır. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum direk olarak kuyruk sokumu bölgesinin darbelere açık bir bölgede olmasına bağlıdır. Kuyruk sokumuna düşme, çarpma ve bunlarla birlikte oluşan trafik kazası, iş kazası durumunda kuyruk sokumu eğriliği ortaya çıkabilir. 
 • Çalışma koşulları: Günümüzde her ne kadar teknoloji gelişse bile bazı noktalarda insanların kişisel güçlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle ağır işlerde çalışan çalışanlarda bu gibi kuyruk sokumu eğriliği meydana gelebilmektedir. Bu nedenle bu gibi işlerde çalışan insanların periyodik muayenelerini yaptırmaları olumlu etkilere neden olacaktır. 
 • Sürekli olarak oturan insanlarda ve aynı zamanda sürekli yanlış oturma pozisyonunda oturan insanlarda kuyruk sokumu eğriliği karşılaşılabilecek bir durumdur. Bu nedenle sık sık oturma şeklinizi değiştirerek ortopedik sandalye ve koltukları kullanın. Bu şekilde sizlerde daha sağlıklı olabilirsiniz. 
 • Son olarak aşırı kilo problemi olan insanlarda vücut ağırlığının fazla olmasına bağlı olarak kuyruk sokumu eğriliği meydana gelebilmektedir. Bu nedenle sizlerde fazla kilolarınızdan kurtularak çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.
Kuyruk sokumu eğriliği tedavisi:

Bu sorunun tedavisi için herhangi bir ilaç ya da fiziksel tedavi fayda göstermemektedir. Bu nedenle ameliyat yöntemleri kullanılarak kuyruk sokumu eğriliği tedavi edilmektedir. Bunun için genellikle insanlarda cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulur. Bu durumlarda uygulanacak olan cerrahi operasyonlar sayesinde eğri olan kemikler düzeltilir ve hasta belli bir istirahatten sonra gündelik yaşamına geri döner. Fakat kuyruk sokumu eğriliği sorununun derecesine göre cerrahi operasyonun yapılıp yapılamayacağı anlaşılır. 
]]>
Kuyruk Sokumu Kemiği https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-kemigi.html Tue, 27 Nov 2018 18:01:25 +0000 Kuyruk sokumu kemiği, Bu kemik insan vücudunda gereksiz kemik olarak düşünülse de, aslında omurga kemiklerinden dördüncü beşinci omur kemiklerinin birleşmesinden meydana gelir ve sırt kemiğinin ve ilişkili olduğu yapının sab Kuyruk sokumu kemiği, Bu kemik insan vücudunda gereksiz kemik olarak düşünülse de, aslında omurga kemiklerinden dördüncü beşinci omur kemiklerinin birleşmesinden meydana gelir ve sırt kemiğinin ve ilişkili olduğu yapının sabitlenmesi, lif ve bağları güçlendirmesi iki kalça arasında oluşan baskıyı azaltması bakımından önemli bir işlevselliğe sahiptir. Kuyruk sokumu kemiği, şekil olarak önden arkaya doğru basık, ön yüzü hafif çukur olan, arka yüzü ise tümsek şeklinde olan, omurların birleşme yeri dediğimiz yerde enine kemiksi oluklarından oluşan eklemlerle bütün bir kemik halindedir. Evrim teorisinde maymundan insana dönüşümün ispatı gibi düşünülen bu kemik aslında anatomik ve fizyolojik açıdan bakıldığında kadınlarda doğum olayı açısından ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. 

Kuruk sokumu kemiğinin eklem ve kemik yapısı, kendi arasında oynamaz eklemlerden oluşmuştur. Bu kemiğin sağrı kemiği ile birleşme yaptığı yer ise oynar eklemlerdendir. Bu eklemin oynar eklem olmasının nedeni ise, kadınlarda doğum esnasında bebeğin baş çapı ortalama olarak 11-12 cm'dir. Kuyruk sokumu kemiği ile pubis kemiği arasında olan bebeğin çıkış yerinin büyüklüğü ise dokuz on cm. arasındadır. Doğum esnasında bebeğin başı kuyruk sokumu kemiğine sürterek gelir ve bu durum sağrı kemiği ile birleşme yerinde oynar eklem olması sayesinde ve hormonların yardımı ile hareket ederek ortalama iki, iki buçuk santimetre genişlemesini sağlar. Böylelikle bebeğin çıkış yapacağı kanal bebek başı büyüklüğüne ulaşır. Doğumda bebeğin çıkışı rahatlıkla gerçekleşir. Bu sağrı eklemi hayat boyu oynar eklem olarak kalır. Kuyruk sokumu kemiği ve sağrı kemiği arsındaki mesafe yeteri kadar bir genişlik oluşturmuyor ise bu tür bayanlarda doğum çok riskli ve zor geçer.

Bu kemikte iki adet çıkıntı bulunur. Bu çıkıntılar insanların oturma anlarında sağa ve sola hareket ederek kaymalarını engeller. Yine bu sağlamlığı, anatomik görüntüsündeki geometrik estetik bir sanat eseri gibidir. Sert zeminlere otururken kalçaları sabitleyen dört tane bağı vardır. Bu bağlar sağrı kemiği ile beraber bütünlüğü sağlar. 

Kuyruk Sokumu KemiğiKuyruk sokumu kemiği, kendisini besleyebilen bir özelliğe sahiptir. Bunun adına coccigel arter denir. Kirli kani toplayarak yeni ve kendi yapısına uygun hale getirir bu oluşumu yapan sinire de coccigeal sinir denir. Ayrıca bu kemik kayganlığını sağlayan bir sıvı salgılar bu sıvıyı coccigeal bursa, coccigeal cisim ve glomus coccygeum ve cuschka bezler sayesinde üretir. Oysaki embriyolojik kalıntı olan kemiklerde böyle bir durum yoktur. Çevresinin anatomik yapısına göre şekil kazanır. Buradaki en önemli ayrıntı dünyada varsayılan o genel yargının ne kadar yanlış olduğudur. Sebebi de kuruk sokumu kemiği eğer bir kalıntı olsa idi, anatomik yapısı kendisine has toplardamar, atardamar, bursa, sinir ve beze sahip olmazdı. 

Bu genel yargı anatomik bilimin bize sunduğu bu bilgiler ışığında tamamen çürütülerek özellikle bayanların çoğalma ve üremelerini sağlayan en önemli organ olduğunu göstermektedir. Sağlıkla kalın.
]]>
Kuyruk Sokumu İltihabı https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-iltihabi.html Wed, 28 Nov 2018 05:16:21 +0000 Kuyruk sokumu iltihabı, Bu iltihabın oluşma nedeni genellikle o bölgede bulunan kılların yoğun olması durumlarında kıl dönmesi şeklinde olur. Kuyruk sokumu vücudun tüm yükünü taşıyabilecek yapıda bir yapı olduğundan ezil Kuyruk sokumu iltihabı, Bu iltihabın oluşma nedeni genellikle o bölgede bulunan kılların yoğun olması durumlarında kıl dönmesi şeklinde olur. Kuyruk sokumu vücudun tüm yükünü taşıyabilecek yapıda bir yapı olduğundan ezilme yada ağırlık taşıma ile ilgili ağrıları oluşmaz. Kuyruk sokumunda bir ağrı his oluşur ise, bu kesinlikle bir hastalık belirtisidir. Bu hastalıklardan bir tanesi de iltihaplanmadır. Buda orada olan kılların deri yüzeyine çıkamayıp deri altında kalarak içeriye doğru büyümesi ile oluşur. Bu durum sunucunda da deri altında kıvrılarak büyüyen kıl uzun bir süre sonra kapladığı yerde iltihaplanma oluşturur ve hasta o bölge üzerine oturduğunda ağrı ve acı hisseder. Artık katlanılmaz bir hal alır ve kişi bu durumu fark etmez ise çok ağrılı bir dönem onu bekler. 

Kuyruk sokumu iltihabı, ciddiyetine ve süresine göre değişiklik gösterir. Birden fazla yerinde de oluşabilecek kuyruk sokumu iltihabı önemli bir rahatsızlık gibi görünmese de ciddi sorunları beraberinde getirebilir. İlk başta kişide normal yaşamın içerisinde oturma eyleminden yoksun bırakabilir.

Kuyruk Sokumu İltihabıKuyruk sokumu iltihabının belirtileri;
 • Oluştuğu yerde küçük bir delikten sarı renkte sıvı akıntı gelebilir.
 • Akut ataklarında şiddetli ağrılar oluşur.
 • Oluştuğu bölgede kızarıklık ve şişlik meydana gelir.
 • Dokunulduğunda sertlik hissi verir.
 • Giyilen iç çamaşırına kanlı iltihap akıntıları görülür.
 • İltihaptan ötürü çamaşır pis bir koku yayar.
 • Fark edilmediğinde üzerindeki delikler çoğalır ve fistüller artmaya başlar.
 • Bu durumda cilt altında kıl ilerler ve büyük bir sahayı kapsamaya başlar. 
 • Kusma,
 • Ateş,
 • Terleme,
 • Bulantı,
 • Titreme gibi farklı belirtilerde kuyruk sokumu iltihaplanmasında görülebilir.
Bu hastalığın sebebi daha önceleri doğuştan zannediliyordu. Fakat günümüzde sonradan olduğu kesinleşen bir hastalıktır. Özellikle insanlarda kıl dönmeleri şeklinde kuyruk sokumu iltihaplanması görülür. Kuyruk sokumunda iltihap, oluşmasının nedenleri, az öncede belirttiğimiz gibi kıl dönmeleri, kötü hijyen koşulları, aşırı şişmanlık ve uzun süre oturarak çalışma sayılabilir. Bunların hepsi kuyruk sokumu iltihaplanmasına neden olabilir. Bunların içerisinde en çok görülen kıl dönmeleridir ki kılları yoğun olan erkeklerde çok sık görülür.

Kuyruk sokumu iltihabının tedavisi;

Bu iltihaplanmanın kesin çözümü sadece cerrahi müdahaledir. Bu cerrahi müdahale esnasında hekimin en çok dikkat etmesi gereken konu hijyendir. Cerrahi müdahalenin yapılacağı bölgenin kuru ve temiz olması gerekir. Hasta doktora gittiğinde belirttiği yerde bir iltihaplanma var ise önce doktorun iltihabı boşaltması gerekir. Apsenin boşaltılması ile hastaya gerekli etkili antibiyotikler ve ağrı kesiciler verilebilir. Cerrah kontrolünde daha sonra ameliyat gerçekleştirilebilir. Bu hastalık hastada kronik bir hal almış ise cerrahi müdahale kaçınılmaz olur ve erken teşhisi sayesinde ameliyatları daha kolay olur. İlerlemiş bir iltihaplanma söz konusu ise ve sürekli nüks eder bir durum var ise ameliyat daha komplike olabilir. 
]]>
Kuyruk https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk.html Wed, 28 Nov 2018 19:29:29 +0000 Kuyruk, hayvanların vücutlarının arka tarafında genellikle vücuttan bağımsız hareket edebilen kuyruk sokumuna bağlı bir organdır. Kuyruk genellikle omurgalı canlıların bir özelliği olasına rağmen akrep gibi bazı böcek ve s Kuyruk, hayvanların vücutlarının arka tarafında genellikle vücuttan bağımsız hareket edebilen kuyruk sokumuna bağlı bir organdır. Kuyruk genellikle omurgalı canlıların bir özelliği olasına rağmen akrep gibi bazı böcek ve sürüngen türlerinde de kuyruk bulunur. 

Kuyruğun Görevi Nedir:

Kuyruk, her hayvanda farklı işlevde bulunur. Balıklarda yüzmeye ve yön tayin etmeye yararken omurgalı canlılarda vücut korumasına veya denge sağlanmasına yardım eder. Maymun türlerinin bazıları veya lemur gibi hayvanlar ağaçlarda asılı kalmak için kuyruklarını kullanırlar. Kuyruk ayrıca hayvanlarda iletişim aracı olarak da kullanılır. Bazı geyik veya karaca türleri yaklaşan bir tehlikeyi sürüdeki üyelere kuyruk hareketleri ile bildirir. Kertenkele gibi bazı hayvanlar tehlike anında kuyruklarını geride bırakabilen özelliğe sahiptirler. Bir takım kuş türlerinde ise kuyruk çiftleşme dansı gibi özel durumlarda kullanılabilir tavus kuşunun erkeğinin kuyruğunu açması bu duruma iyi bir örnektir.

Kuyrukİnsanlarda Kuyruk:

Kuyruk, insanlarda bulunan bir organ olmamakla beraber kuyruk sokumu diye tabir edilen en son omur kemiği vardır. Bu kemik bütün omuriliğin son parçasıdır ve tıpdaki adı ile sakrum ya da korsiks olarak bilinir. Kalça bölgesine denk geldiği için özellikle sürekli masa başında oturarak iş yapan insanlarda en çok ağrı yapan veya en çok aşınan kemiklerden biridir. Kuyruk sokumu kemiği tek parça bir kemik değildir. Bütün omurganın altında tam gelişmemiş beş parça omurum birleşmesi ile meydana gelir. Omurganın diğer bütün parçalarında olduğu gibi kuyruk sokumu kemiğinde de bir takım rahatsızlıklar olabilir. Bunların başında sürekli oturarak iş yapanların veya sürekli araba kullananların genellikle şikayet ettiği kuyruk sokumu ağrısı gelir. Bu durum hekim kontrolünde tedavi edilebileceği gibi bu tip işlerde çalışanların omurga veya kalça destekli oturma minderleri kullanmaları şikayetlerini belli oranda azaltacaktır.
]]>
At Kuyruğu Çayı https://www.kuyruk.gen.tr/at-kuyrugu-cayi.html Wed, 28 Nov 2018 20:46:32 +0000 At kuyruğu çayı, günümüzde oluşan her hastalığın tıpta doktorlar tarafından edilen tedavinin yanı sıra birde bitkilerle tedaviler oldukça artmaktadır. Bu bitkiler arasında at kuyruğu dediğimiz ot türü oldukça faydalı bil At kuyruğu çayı, günümüzde oluşan her hastalığın tıpta doktorlar tarafından edilen tedavinin yanı sıra birde bitkilerle tedaviler oldukça artmaktadır. Bu bitkiler arasında at kuyruğu dediğimiz ot türü oldukça faydalı bilinmektedir. At kuyruğu bitkisi daha çok nemli ve bataklık yerlerde oluşmaktadır. Ayrıca tarla arasında ve nemli yerde yetişen bu bitkinin boyu yaklaşık 50 cm kadar ulaşmaktadır. İğneli yapraklardan oluşan at kuyruğu bitkisi çiçeği yapraklarını ovuşturarak ayrılır. Ayrılan bitkiler kurumaya bırakılır ve ince, ince kıyılarak kavanozlara konularak hazır vaziyette bırakılır. Taze olarak at kuyruğu çayı yapılır.

 Oldukça yararlı olan bitkinin sağlık bakımından yararları saymakla bitmez. At kuyruğu bitkisi toprak üstlerinde olan kısımları kurutularak çayı yapılabilmektedir. At kuyruğu çayında bulunan faydaları keşif edenler oldukça bir çok hastalıktaki şikayetlerin azaldığı gözlemlenmiştir. Aktarlarda bulunan at kuyruğu bitkisi, günümüzde bulmak pek zor bulunan bitki değildir. Ayrıca at kuyruğu bitkisinin zayıflatma gibi bir özelliği yoktur.  At kuyruğu bitkisi ödem söktürücü özelliğine sahiptir. At kuyruğu bitkisini kullanmadan önce bir doktora sorarak kullanılmalıdır. Tabii ki tedbir amaçlı hiç bir bitkiyi doktora sormadan kullanmayın. 

At Kuyruğu ÇayıAt kuyruğu çayı yapılışı: 

İnce kıyılmış hazırlanmış olan at kuyruğu bitkisini bir yemek kaşığı dolusu, bir cezveye konularak üzerine 1 su bardak suyu ilave edilmelidir. Konulan su ile kıyılmış olan at kuyruğu bitkisi sıcak su ile haşlanarak üstü kapatılır. Yaklaşık bir 10 - ve 20 dakika arası kaynatılan at kuyruğu bitkisi, ateşi kapatarak iyice demlenmeye bırakılmalıdır. Demlenen at kuyruğu bitkisi 5 dakika dinlendirilip süzülür. Böylece at kuyruğu çayınız hazırdır. Oldukça pratik olan çay günlük olarak taze demlenerek gün içerisinde aç karnına içerek her gün 2 ile 4 bardak arası içilebilir. At kuyruğu çayı biraz sıcak olarak tüketilmelidir. At kuyruğu otunu süzerken geri kalan suyu dökülmemelidir. Ayrıca onunda çok yararı vardır. Ağız içi gargarası olarak kullanılabilinir. Gargara dışında bir çok hastalığa iyi gelen bitkinin haricen de kullanılabilinir. Sivilce akne, yara gibi oluşan iltihaplı olan bölgelere pansuman şeklinde uygulanır.
 
At kuyruğu bitkisi hangi hastalıklara iyi gelir:

İdrar yollarında oluşan enfeksiyonlu durumlarda, akciğer hastalıklarında, saç deri, ve ellerde tırnaklarda oluşan bu gibi hastalıklarda, ayrıca kan dolaşımı bozukluğunda bel ağrıları ve romatizma gibi bir çok hastalığı tedavi eden ve iyileştiren at kuyruğu bitkisinin faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle kullanmadan önce bir doktor yardımı alarak sorulmalıdır. Ayrıca bitki türlerinin bazı insanlara yan etkisi vardır. Bebek emziren annelerin at kuyruğu otu kullanmamalılar. Bilindiği gibi bitki türlerinin bir çoğu anne adaylarına da sıkıntı yaratabilir. Bu konuda faydasından çok zarar görebilir.

At kuyruğu otunun zararları: 

Böbrek rahatsızlığı ve hastası olan kişilere tavsiye edilmez. Her gıda ve bitkide olduğu gibi at kuyruğu bitkisinin de zararları vardır çok fazla abartılmadan tüketilmelidir. Aşırı kullanılırsa kişide oluşan kızarıklık, alerji, ve kaşıntı gibi zararların ortaya çıkacağını bilmek gerekir. Bunu da belirtmeliyim ki  alkol bağımlısı olan kişilerin bu bitki zararlı olan bir bitkidir.  Daha da abartıldığı bir durum karşısında vücutta oluşan vitaminleri öldürmektedir.
]]>
Kıl Dönmesi Ameliyatı Kuyruk Sokumu https://www.kuyruk.gen.tr/kil-donmesi-ameliyati-kuyruk-sokumu.html Thu, 29 Nov 2018 15:11:11 +0000 Kıl dönmesi ameliyatı kuyruk sokumu, Kıl dönmesi kuyruk bölgesinde, kasık bölgesinde, koltuk altlarında ve göbek bölgesinde görülebilen bir hastalıktır.Kıl dönmesi kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülebilmektedir. Do Kıl dönmesi ameliyatı kuyruk sokumu, Kıl dönmesi kuyruk bölgesinde, kasık bölgesinde, koltuk altlarında ve göbek bölgesinde görülebilen bir hastalıktır.Kıl dönmesi kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülebilmektedir. Doğuştan gelen bir hastalık olamamasına rağmen kişilerin cilt tipi veya kıl tipi sebebiyle kıl dönmesi oluşmasına genetik olarak daha yatkın olur. Kıl dönmesi sinsi ilerleyen bir rahatsızlıktır. Belirtilerinin küçük bir çukurdan büyük ağrılı bir kitleye kadar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kuyruk sokumunda kıl dönmesi olan bölge koyu renkli yada kanlı bir akıntı olabilir. Enfeksiyondan dolayı ateş, halsizlik veya bulantı hissedilebilir. Kuyruk sokumundaki kıl dönmesi enfeksiyon kapıncaya kadar kendini pek belli etmez. Doktora kuyruk sokumunda şişlik oturamama yürüyememe gibi şikayetlerle giden hastalar apse saplandığı durumlarda doktorun belirlediği tedavi sürecininde ameliyat edilir. Ameliyat edilmemesi veya ameliyat gecikmelerinde bölgede ki apse daha ilerleyecek ve büyüyerek  daha sorunlu bir hal alacaktır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Kuyruk SokumuKıl dönmesi ameliyatı nasıl yapılır

Kıl dönmesi ameliyatına karar verilmesinin ardından hastane ortamında steril bir ortamda lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ayakta kıl dönmesi operasyonların da kuyruk sokumundan 1/3 cm arsında kitlenin büyüklüğüne göre bir kesik açılır ve kitle o kesikten çıkarılır. Yumak çıkarıldıktan sonra açıklık kapatılır. 5/10 dakika arasında süren bu işlemin sonunda hasta hastalık öncesi sağlığına kavuşur. Kıl yumağının iyi temizlenemediği durumlarda yara açıklığında kalan kılları yakmak için formik asitle temizlenebilir. Hasta 48 saatin sonunda normal hayatına dönebilmektedir. Bu yöntem yeni bir yöntem olmakla beraber eski yöntemlere oranla daha olumlu sonuç alınmaktadır. Kuyruk sokumu kıl dönmesi ameliyatlarında tekrarlama olasılığı her zaman vardır. Ameliyat sonrasında hastanın doktorunun önerilerine uyması önemlidir. Ameliyat sonrası ilk süreçte yaranın iyi korunup bakılması  belirlenen aralıklarda pansuman edilmesi, uzun dönemde ise o bölgenin hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Doktorun uygun gördüğü aralıklarda bölgedeki kılların tıraş edilmesi veya tüy dökücü ilaçlarla temizlenmelidir. Ameliyat sonrası o bölge temiz tutulmalı düzenli periyotlarda duş alınmalı, temiz iç çamaşırları kullanılmalı, bu bölgenin terli ve nemli kalması engellenmelidir. Kıl dönmesi ameliyatının tekrar aksedeceği düşünülerek uzun saatler oturmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Tekrarlamamasını temenni eder sağlıklı günler dileriz.
]]>
Kuyruk Sokumu Tümörü https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-tumoru.html Fri, 30 Nov 2018 03:46:59 +0000 Kuyruk sokumu tümörü, Kuyruk sokumu kemiği bir çok araştırmacı tarafından incelenen ve vücut için önemi çok büyük olan bir kemik düzeneğidir. Her ne kadar evrim teorisine inanan insanların maymundan dönüştürüldüğünü Kuyruk sokumu tümörü, Kuyruk sokumu kemiği bir çok araştırmacı tarafından incelenen ve vücut için önemi çok büyük olan bir kemik düzeneğidir. Her ne kadar evrim teorisine inanan insanların maymundan dönüştürüldüğünün kanıtı gibi gözükse de bu durum aslında tamamen anatomik yapının göstergesiyle sıfıra indirilmiştir. Çünkü insan vücudunda kendi kendini geliştiren ve hareketini sağlayacak sıvıyı üreten tek kemiktir. Aynı zamanda bu kemik oynamaz eklemlerden yapılmıştır. Fakat sağrı kemiğine bağlantı noktasında eklemler oynar eklemdir. Buda kadınların bebek doğururken yeterli genişlemeyi yapmasına yardımcı olur. 

Bilindiği üzere kuyruk sokumu kemiğinin olduğu bölümde üreme organı rahim bağırsaklar ve idrar yolunu oluşturan organlar vardır. Zaman içerisinde bu organlarda oluşacak herhangi bir tümör hastalığının etkilediği ilk kemik kuyruk sokumu kemiğidir. Koruyucu bir tabaka şeklinde bayanlarda bulunan bu kemik tümörün ilk belirtilerini şiddetli ağrılar yaparak hastada belirir. Bu sayede birçok bayan kuyruk sokumu tümörünün kendisinde olduğunu ve hatta içerisinde bulunan organlarda olup olmadığını da öğrenebilmiştir.

Kuyruk Sokumu TümörüKuyruk sokumu tümörü de omurilik tümörü hastalığıdır. 

Çünkü kuyruk sokumu dördüncü ve beşinci omurların birleşmesinden meydana gelmektedir. Özellikle kuyruk sokumu ağrısı teşhisi ve tedavisi yıllardır tartışılan bir konudur. Bu hastalığın oluştuğu kişilerde hayat kalitesini çok olumsuz şekilde etkilemesi hastaya çok ağır ağrılar yaşatabilir. Omurilik tümörlerinde, yani kuyruk sokumu tümöründe, dikkat edilecek bir diğer hususta iyi huylu olup olmadığıdır. iyi huylu ise cerrahi müdahale ile alınarak oluşan boşluğa yerleştirilecek kireçle o boşluk doldurtup tedavi edilebilir. Kötü huylu da durum biraz daha meşakkatlidir. Sebebi de kötü huylu tümörde de aynı cerrahi müdahale yapılır. Ama ameliyattan sonra tedaviye kemoterapi ve radyoterapi ile devam edilir. Özellikle bayanlarda yaşı genç ise mutlaka uygulanır ki hızlı çalışan hormonlar yeniden bir tümör oluşturmasın. Bu süre zarfında hastalık sonrası tedavi hastada bir çok yan etki gösterir. Bunların başında en hızlı çalışan saç kıl köklerini hücreleridir. İlk bu hücreler öldüğünden hastada saç dökülmeleri görülür. Ayrıca midede bulantı baş dönmesi ve halsizlik gözlemlenir. Hasta bir hafta kadar bu durumları yaşar.

Kuyruk sokumu tümörü, erkeklere göre bayanlarda daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Nedeni ise doğum işleminin birinci yardımcısı olmasıdır. Rahim içerisinde yada yumurtalarda oluşabilecek bir tümörün kuyruk sokumuna kadar büyümesi çok olası bir durumdur. Kadınlarda bir çok farklı rahatsızlık aslında kuyruk sokumu kemiğinin ağrıması ile fark edilir. Çünkü kadınların üreme organlarında ve bağırsak sistemi ve idrar yolunda oluşan tümörler kuyruk sokumu kemiğini çok büyük boyutta etkiler ve ağrılara neden olur. Bu ağrılar alt sindirim sistemi ve üreme sistemindeki tümörlerin kuyruk sokumuna kadar uzanması sonucu ortaya çıkar. 

Her hastalık gibi burada bulunan tümörde insanlar için önem arz eder. Çünkü bütün doğal yaşamsal faaliyetleri kısıtlaması  hayatı çekilmez bir hale getirebilir. Sağlığınız için her insanın mutlaka belirli dönem aralıklarında tümör yada kanser kontrolü yaptırmasında fayda vardır. Sağlıklı günleriniz olsun.
]]>
Sığır Kuyruğu https://www.kuyruk.gen.tr/sigir-kuyrugu.html Fri, 30 Nov 2018 12:31:11 +0000 Sığır kuyruğu, Avrupa, Asya ve kuzey amerikanın güneş gören bölgelerinde doğal olarak doğal ortamlarda kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Sığır kuyruğu 2-3 metreye kadar ulaşabilen boyuyla pek çok sağlık sorununa Sığır kuyruğu, Avrupa, Asya ve kuzey amerikanın güneş gören bölgelerinde doğal olarak doğal ortamlarda kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Sığır kuyruğu 2-3 metreye kadar ulaşabilen boyuyla pek çok sağlık sorununa yardımcı bir bitki türüdür. Geniş sarı yaprakları bitki ekildikten iki yıl sonra yaz haziran ve ağustos aylarında çiçek açmaya başlayan iki yıllık otsu bir bitkidir. Daha sıklıkla ekilmemiş yerlerde ve yol kenarlarında bulunurlar. Gövdeleri dik bazen dallanmış tüylerle kaplıdır. Yaprakları gövdenin altına paralel dizilmiş olur. Gövdedeki yapraklar ise sapsızdır. Çiçekler gövdenin ucunda sık veya seyrek, az veya çok uzun salkım şeklinde toplanmışlardır. Çiçeklerin çanak ve taç yaprakları beşer parçalardan oluşur. Meyveleri ise yuvarlakça olup çok tohumludur. Sığır kuyruğu otu, eski Roma zamanında daha çok verem, idrar söktürücü, astım belirtilerini hafifletici, balgam söktürücü ve iltihap önleyici olarak yaprakları veya yağı kullanılırdı. Eski çağlarda bitkinin olgunlaşmamış yaprakları gıdaların bozulmadan saklanması için kilise tarafından uzun yaygın olarak kullanılmıştır. Türkiye de sığır kuyruğu türleri bakımından ok zengin olup takriben 200 kadar tür bulunmaktadır. İç Anadolu bölgesinde 'kurt kulağı' isminde verilir. Bitki kuruduğunda odunsu bir yapı alıp kolay tutuştuğu için 'çoban çırası' da denilmektedir.

Sığır KuyruğuSığır kuyruğu faydaları
 • Solunum bozuklukları,
 • Kulak ağrılarında,
 • Güneş yanıklarını hafifletmek için,
 • Astım semtomlarını azaltır,
 • Kuru öksürüğe iyi gelir,
 • İdrar söktürücü olarak kullanılır,
 • Balgam söktürücü özelliği vardır,
 • Karaciğer ve dalak hastalıkları tedavisinde kullanılır,
 • Küçük yara ve kesiklerin tedavisinde,                                                                                                                                              
Sığır kuyruğu otu nasıl hazırlanır

Sığır kuyruğu farklı şekillerde hazırlanıp kullanılabiliyor. Çiçeklerinde bulunan uçucu yağlar göğüse sürülerek göğsü yumuşatmak ve nefes darlığını gidermede kullanılmaktadır. Yapraklarından hazırlanan çay solunum yolları için, şurubu uyku düzensizliklerinde ve stresi azaltmak için, yine yaprakları ezilerek elde edilen püresi ize cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabiliyor. Sığır kuyruğu yaprakları kurutularak ihtiyaç duyulduğunda bir yemek kaşığı kadar demliğe atın üzerine içeceğiniz kadar kaynamış su ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın  demlenen çayı sade şeker ilave etmeden içmeniz tavsiye edilir. Ebe gümeci köküyle karıştırılarak yapılan çayın balgam sökülmesine yardımcı olduğu da biliniyor.
]]>
Yılan Kuyruğu https://www.kuyruk.gen.tr/yilan-kuyrugu.html Sat, 01 Dec 2018 11:18:32 +0000 Yılan kuyruğu, bitkisi mayıs ve eylül ayları arasında yetişen değişik renkler açan otsu bir bitkidir. Yılan ve akrep sokmasında, suyla kaynatılıp içildiğinden dolayı yılan otu ismini almıştır. Yaprakları genellikle kalp Yılan kuyruğu, bitkisi mayıs ve eylül ayları arasında yetişen değişik renkler açan otsu bir bitkidir. Yılan ve akrep sokmasında, suyla kaynatılıp içildiğinden dolayı yılan otu ismini almıştır. Yaprakları genellikle kalp şeklindedir. Yılan otu türlerine göre ülkemizde ve Avrupa'da çeşitli bölgelerde bulunmaktadır. Yol kenarları, tarlalar ve tropika bölgelerde yetişir. Yılan otunun iştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Halk arasında kabakulak otu, kurtluca zeravent pipo çiçeği loğusa otu diye anılmaktadır. 

Yılan KuyruğuYılan kuyruğu otunun Faydaları: 
 • En önemli özelliği isminden de anlaşıldığına göre yılan sokmasında kullanılır.
 • İştah açıcı özelliğe sahiptir.
 • Vücudu kuvvetlendirir.
 • Mide ekşimesini giderir.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Kansızlığa faydalıdır. 
 • Adet söktürücü özelliğe sahiptir.
Yılan kuyruğu otunun kurutulmuş kökleri toz haline getirildikten sonra suda kaynatılıp bal veya pekmez ile karıştırılarak yada doğrudan bala konulup macun haline gelene kadar karıştırılarak da tüketilebilir. Haricen kullanımlarda lapada yapılabilir. Dikkat edilmesi gerekenlerden biride yüksek tozla kullanıldığında böbrekler ve sindirim sistemi tahrişine yol açabilir. Kullanırken aşırı tüketmemeye dikkat ediniz.
]]>
Kuyruk Sokumu Kaşıntısı https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-kasintisi.html Sat, 01 Dec 2018 12:39:31 +0000 Kuyruk Sokumu Kaşıntısı, hissi akıla ilk olarak kıl dönmesi hastalığını getirmektedir. Fakat kıl dönmesinden daha çok cilt rahatsızlıkları ile karşımıza çıkmaktadır. Kıl dönmesi akıntı yaparak kaşıntı ve tahri Kuyruk Sokumu Kaşıntısı, hissi akıla ilk olarak kıl dönmesi hastalığını getirmektedir. Fakat kıl dönmesinden daha çok cilt rahatsızlıkları ile karşımıza çıkmaktadır. Kıl dönmesi akıntı yaparak kaşıntı ve tahrişe sebep olmaktadır. 

Kuyruk Sokumu Kaşınmasına Neden Olan Durumlar

Aşırı Terleme

Ter cildi oldukça dayanıksız bir hale getirir. Ayrıca terin buharlaşması sonucunda da içeri yoğunlaşarak ciltte kaşıntı ve tahrişe yol açmaktadır.

Genel Alerjenler;

Eğer pudra kullanıyor iseniz kaşıntıya neden olur.

Uzun oturmak;

Havalanma da ezilme ve azalmaya neden olur.

Kıl dökücü kremler kullanmak;

Bölgede bulunan kılların temizliği için kullanılan kremler cildi tahriş eder.

Kaykılarak Oturmak;

Vücut ağırlığı mutlaka kalçanın yumuşak kısmına verilmelidir. Kaykılarak oturmakta iken ağırlık sert kısım olan kuyruk sokumuna bineceğinden kıl dönmesi ile tahrişe yol açmaktadır.

Cilt Erozyonu (sıyrılma)

Banyo yaparken sert lif ile liflenmek, aşırı terleme ve pantolon sürtmesi gibi bölgede tahrişe neden olan yöntemler cilt üzerinde sıyrılma yaparak kaşıntıya yol açar. Bu hastalıkta kuyruk sokumu bölgesine uyan külot bölgesinde kan olabilir.

Kuyruk Sokumu KaşıntısıKuyruk Sokumu Bölgesindeki Kaşıntının Tedavisi

Tüm hastalık türlerinin tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisinde de yine aynı şekilde nedeni ortadan kaldırma biçiminde yaklaşılmalıdır. Bölgede tahrişe yol açan uygulama yada maddeye son verilmelidir. Pilonidal sinüs yani kıl dönmesi olsun yada olmasın tedavi ettirilmelidir. Banyo yapar iken kesinlikle sert lif kullanılmamalıdır. Pudra yada sabunun alerji yaptığı düşünülmekte ise kullanmayı bırakmalısınız. Bölge yalnızca duru su kullanarak temizlenmeli ve sürekli kuru tutulmalıdır. Bütün bunların düzeltilmesine rağmen kuyruk sokumunda hala kaşıntı devam etmekte ise bölge kaşıntıları tedavisinde kullanılan özel üretim pruzon merhem kullanılmalıdır. Pruzon merhem daha ilk uygulamada rahatlama sağlayacaktır. Ancak tedaviye aksatmadan iki, üç gün devam etmelisiniz. Şikayetler bitince ilaç kullanımı kesilebilir.

]]>
Aslan Kuyruğu https://www.kuyruk.gen.tr/aslan-kuyrugu.html Sun, 02 Dec 2018 09:34:24 +0000 Aslan Kuyruğu; aslan otu olarak ta bilinmektedir. Şifalı bitkiler arasındadır. Baklagiller familyasından olan bu bitki, ülkemizde bazı bölgelerde yer pırasası olarak ta bilinmektedir. Otların sık olduğu bölgelerde, yol kena Aslan Kuyruğu; aslan otu olarak ta bilinmektedir. Şifalı bitkiler arasındadır. Baklagiller familyasından olan bu bitki, ülkemizde bazı bölgelerde yer pırasası olarak ta bilinmektedir. Otların sık olduğu bölgelerde, yol kenarlarında ve ülkemizin genellikle her bölgesinde yetişmektedir. Çiçekleri pembe renklidir. Bitkisel tedavi için hem yapraklarından hem de çiçeklerinden faydalanılmaktadır. Yüksek kalp hızı veya kalp aritmilerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda gecikmiş adet kanaması, sinirsel gerginlik ve uykusuzluğa iyi gelmektedir. En sık yetiştiği bölgeler aslen Avrupa ve İskandinavya'ya özgü olan aslan kuyruğu, sonradan Rusya, Asya ve kuzey Amerika'da da yetişmeye başlamıştır. Yaklaşık 120 cm boylarında olan, otsu bir bitkidir. Bitkinin toprak üstü kısımları medikal amaçlı kullanılmaktadır.

Aslan Kuyruğunun kalp atım hızını azaltıcı, uyumayı kolaylaştırıcı ve spazm giderici etkileri olduğu da görülmektedir. Özellikle etkilediği organlar kalp ve karaciğerdir. İçeriğinde bulunan ursolik asidin virüs öldürücü, tümör gelişimini durdurucu ve sitotoksik etkileri olduğu tahmin edilmektedir. Bu bitki, özellikle gecikmiş adet kanaması ve kadın üreme sistemiyle ilgili birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Ağrılı adet dönemlerinde eşit miktarda alınan aslan kuyruğu, tang kuei ve altıncık bitkisi ile karıştırarak kullandığınızda ağrının hafiflediği tespit edilmiştir.

Aslan Kuyruğu kalp içinde oldukça iyi bir toniktir. Kan dolaşımını canlandırarak kan pıhtılarının çözülmesinde kullanılır. Bunun haricinde kalp çarpıntısı ve kalp nevraljisi gibi hastalıklara da faydalı olabileceği düşünülmektedir.

Aslan Kuyruğu sinirleri güçlendirici ve yatıştırıcı bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle histeri, kasılmalar ve uykusuzluk gibi sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda vücuda zindelik, güç ve enerji verir. Astım ve bronşit hastaları için faydalıdır. Şeker hastalığı ve düşük tansiyon problemi yaşayan hastalar rahatlıkla kullanabilirler. Ağız içi yaralarında etkilidir. Mide rahatsızlıklarında ve ülserde faydalıdır. Bademcik iltihabı ve diğer birçok iltihap çeşitlerinde etkilidir. Ateşli hastalarda, ateş düşürücü olarak ta kullanılmaktadır. Migren hastalığına ve baş ağrılarına iyi gelmektedir. Guatr hastalarına için oldukça faydalıdır. İshal durumlarında kullanılabilir. Terletici özelliği vardır, sivilceli ciltler içinde etkilidir. Aynı zamanda aslan kuyruğunun tohumları da görme gücünü arttırmak için kullanılmaktadır. Aslan kuyruğunun uygun dozlarda kullanılması halinde güvenlidir.

Bu bitki uterus kasılmasına neden olabileceği için gebelik döneminde kullanımı güvenli değildir.
Aslan KuyruğuAslan Kuyruğunun, emziren kadınlar üzerinde henüz test edilmediği için bu konuda herhangi bir bilgi yoktur ve kullanım açısından tehlikeli olabilir.
]]>
Kuyruk Sokumu Çekme https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-cekme.html Mon, 03 Dec 2018 08:39:37 +0000 Kuyruk sokumu çekme, kuyruk sokumu ağrılarına enjeksiyon tedavisinin faydalı olmadığı ya da yeterli gelmediği durumlarda uygulanan işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer hastanın durumu da müsait ise kişiye elle tedavi y Kuyruk sokumu çekme, kuyruk sokumu ağrılarına enjeksiyon tedavisinin faydalı olmadığı ya da yeterli gelmediği durumlarda uygulanan işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer hastanın durumu da müsait ise kişiye elle tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkan çekme işlemi uygulanabilmektedir.

Birden fazla uygulandığı zaman sonuç alınabilecek bir tedavi yöntemi olarak görülen kuyruk sokumu çekme işlemleri sırasında bilinçsiz kişilerden destek almanız durumunda doku hasarları ile karşılaşmanız söz konusu olabilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirecek olan kişilerin belli bir eğitim alması ve tecrübeli olması gerekmektedir.

Kuyruk Sokumu ÇekmeKuyruk Sokumu Çekme İşlemi Kimlere Uygulanır 

Her kuyruk sokumu ağrısı çeken kişiye kuyruk sokumu çekme işlemi uygulanmaz. Bunun için ağrısı olan kişiye bazı soruların sorulması gerekir. Uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen bu işlemlerden önce hastaya;
 • Kuyruk sokumu ağrılarının ne zaman başladığı
 • Ağrının oturmayla birlikte artıp artmadığı
 • Ağrının kalkarken artıp artmadığı
 • Kişinin sürekli olarak oturur vaziyette çalışıp çalışmadığı
 • Kuyruk sokumu ağrılarının başlamasına neden olan herhangi bir zorlanma, çarpma ya da düşme gibi bir durumla karşılaşıp karşılaşmadığı
 • Ağrıların başlaması ile hamilelik ya da doğum gibi durumların ilgisinin olup olmadığı
 • Çocukken kuyruk sokumu üzerine düşülüp düşülmediği ve düştükten sonra ağrının belli aralıklarla devam edip etmediği
 • Herhangi bir ilaç tedavisi ya da bir işlem yapılıp yapılmadığı
 • Gece uyandıran bir ağrı olup olmadığı
gibi sorular sorulmalıdır. Ayrıca ağrının bel ağrısı ile karşılaştırılmaması için tam ağrıyan yerin öğrenilmesi gerekmektedir. Daha sonra uzman kişi tarafından kuyruk sokumu çekme işlemi düzenli aralıklarla seanslar halinde gerçekleştirilebilmektedir.
]]>
Kılıç Kuyruk https://www.kuyruk.gen.tr/kilic-kuyruk.html Mon, 03 Dec 2018 17:37:30 +0000 Kılıç kuyruk; lebistesgiller familyasından bir balık türüdür. Küçük boyutu, güzel görüntü ve dayanıklılığından dolayı akvaryum balıkları arasında en çok tercih edilen balık türüdür. Kılıç kuyruk balığının a Kılıç kuyruk; lebistesgiller familyasından bir balık türüdür. Küçük boyutu, güzel görüntü ve dayanıklılığından dolayı akvaryum balıkları arasında en çok tercih edilen balık türüdür. Kılıç kuyruk balığının ana vatanı Orta Amerikadır. Meksika ve Guatemala'da bulunan akarsu ve göllerde çokça yaşamaktadır. Kılıç kuyruk balığının gövdesi ince boyu geniştir.  Bir çok renk türevi üretilmiştir. Genellikle görülen renk sarının tonlarıdır. Bu balığın üst yüzgeç kısmı üçgene benzer bir şekil alır, kuyruk kısmında kılıca benzetilen uzun ve sivri bir çıkıntı vardır. Nadir olarak bu uzantıdan dişilerde de rastlanmıştır. Dişi ile erkek balığın ayrımı anal yüzgeç ile mümkündür. Erkeğin yüzgeci yuvarlanmış ve çubuk gibi görünmektedir ve buna gonopod denir. Dişilerde bu organ bulunmaz, o kısımda sadece 1 çift yüzgeç bulunur. 

Beslenme şekli:
Kılıç kuyruk balığı için ideal yemler, kuru yem ve yosundur. Her türlü yemi tüketirler. Özellikle yüzey yemlerini tercih ederler. Akvaryumda beslenen balıklar için, canlı yemler balığın hastalanmasına neden olduğundan çok az verilmelidir.

Kılıç kuyruk bakımı:
20-30 derece sıcaklıkta rahatlıkla yaşayabilirler. Genellikle diğer balıklarla iyi anlaşırlar, saldırmazlar  fakat kendi cinsinden erkek balıklara saldırabilirler. Bundan dolayı akvaryumda 1 veya 2 erkek balık bulundurulması önerilir. Bu balıklar çok fazla büyüyebildiklerinden geniş akvaryuma ihtiyaç duyarlar. Dişiler 10-12 cm kadar boyları uzayabilir ama erkekler kuyruk dahilinde 15 cm kadar gelişebilmektedirler.

Kılıç KuyrukKılıç kuyruk balığı üreme:
Bu balıklar, canlı doğuranlar grubundandır. Yani iç döllenme yoluyla yavrularını yumurta olarak değil, yumurtadan çıkmış halde doğurur. Tam yetişkin bir dişi 80-100 arası yavru verebilir. Akvaryumdaki suyun sıcaklığı doğum periodunu önemli ölçüde etkiler. Sıcaklık ne kadar artarsa daha çok  doğum gerçekleşir. Doğum için İdeal olan sıcaklık 32 derece olması daha uygundur. Ortalama 4-6 hafta arası doğururlar. Akvaryumda yaşayan bu balıkların kendi yavrularını yememeleri için sık bitkilendirmek gerekir. Böylece daha çok yavru hayatta kalmış olacaktır.
    Kılıç kuyruk balıklarının cinsiyeti değişkendir. 2-3 üreme döneminden sonra cinsiyet değiştirebilirler. Bu balıkların çiftleşmesi, erkek balığın kuyruk sokumu yüzgecinin, bazı kıllardan oluşan genopodyum adı verilen organla döllenme gerçekleşir.
]]>
Kuyruk Sokumu Kırığı https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-kirigi.html Tue, 04 Dec 2018 12:35:48 +0000 Kuyruk sokumu kırığı, düşme, çarpma sonucu kuyruk sokumunda meydana gelen, çok ağrılı sancılara yol açan bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu 3 küçük ince ve 3 küçük kemikten oluşmaktadır. Bu 3 küçük kemik birbiri Kuyruk sokumu kırığı, düşme, çarpma sonucu kuyruk sokumunda meydana gelen, çok ağrılı sancılara yol açan bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu 3 küçük ince ve 3 küçük kemikten oluşmaktadır. Bu 3 küçük kemik birbirine bağlarla bağlıdır. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler çok ince ve kırılgan oldukları için bir yere çarpmayla veya sert bir yere oturmayla zarar görmektedir.

Genellikle kalça üzerine düşmelerde yada doğrudan darbe sonucu, en uçtaki kemikler kırılabilir, eğilebilir veya buradaki yumuşak dokular zedelenebilir. Bunun sonucunda uzun süre oturmak çok şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bölgeye lokal anestezikler ve kortikosteroid enjeksiyonları ile hastalarda uzun süreli rahatlamalar meydana gelir. Enjeksiyon tedavilerinde hasta seçimi çok önemlidir. Bu tedavide önce ağrının kuyruk sokumunda hangi parçadan kaynaklandığı tespiti yapılıyor ve bu bölgeye ''x'' ışını verilerek enjeksiyon yapılmaktadır. Bu yöntem, doğrudan o bölgenin ''x'' ışını altında problemli bölgenin tespit edilmesi ve ilacın o bölgeye enjekte edilmesi esasına dayanıyor. Enjeksiyondan 1-2 hafta içinde ağrılar hızla geriler ve hasta rahatlar. Enjeksiyon tedavisi için iki seans yeterli olmaktadır.

Kuyruk Sokumu KırığıKuyruk sokumu kırığı için tedavi önerileri;
 • Ortası delikli simite benzer bir minder üzerinde oturmanız,
 • Klozet tipi tuvalet kullanmanız,
 • Bu dönemde bisiklet kullanmamanız,
 • Fizik tedavi uzmanına muayene olmanızdır.
Kuyruk sokumu kırığı ile oluşan ağrıların zaman geçirilmeden uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu tür ağrıların tespiti uzmanlık gerekmektedir. Aksi takdirde cerrahi girişime rağmen hastalarda ağrılar devam etmektedir. Hastaların uzun süre simite benzer minderlerde oturması gerekebilir.

En son tedavi şekli cerrahi müdahaledir. Bu tedavi yöntemine nadiren gerek duyulmaktadır. Kuyruk sokumu kemiği kırıklarında içeride parça kalması durumlarında ameliyat olunması gerekebilir. Ancak kuyruk sokumu kemiği kırıkları tedavisi oldukça güç olan, uzun istirahat isteyen, yakıcı ağrısıyla eziyeti çok olan ve ameliyatları doktorlar tarafından çok tercih edilmeyen ciddi ve tehlikeli bir rahatsızlıktır.

Kuyruk sokumu kırıkları kendi kendine de iyileşmektedir. Çünkü kuyruk sokumu kemiği kırıkları alçıya alınamaz. Ameliyatı zordur. Sıklıkla bu bölgede enfeksiyon oluşur ve diğer dokular zarar görür. Kırığın kendiliğinden iyileşmesi için; kırık uçlarının sabit olması ve tekrar darbeye maruz kalmaması çok önemlidir.

Kuyruk sokumu kırığının iyileşme süresi; hastanın yaşına, kırık olan bölgeye, kırık sayısına, kırık sonu bakımına, kırığın şekline, hastanın başka hastalığının olup olmamasına, kırık sonu bir komplikasyon gelişip gelişmeyeceğine göre değişmektedir.
]]>
Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 09:17:58 +0000 Kuyruk Sokumu Ağrısı, Kuyruk sokumu kemiğinde oluşan ağrı genellikle zorlamalar, incinmeler ve yaralanmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Oldukça nadir durumlarda kuyruk sokumunda hissedilen ağrı ciddi bir sorunun işareti olabil Kuyruk Sokumu Ağrısı, Kuyruk sokumu kemiğinde oluşan ağrı genellikle zorlamalar, incinmeler ve yaralanmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Oldukça nadir durumlarda kuyruk sokumunda hissedilen ağrı ciddi bir sorunun işareti olabilir. Kuyruk sokumu kemiği yapı olarak küçük olmasına rağmen yine de ideal duruşunun sürekliliği için sırt kemiği ile ilişkili yapının sabitlenmesi, bağ ve lifleri güçlendirmek ve kalçalar arasındaki baskıyı dağıtmak ve benzeri daha birçok görevi vardır. Bütün bu görevler omurga kemiğinin uç kısmında kalçaların hemen üstünde yer alan kuyruk sokum unun anatomik yapısına bağlıdır.
Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur
Aşırı Baskı: Uzun zaman devam ettirilen anormal yada yanlış duruş örneğin; hiç ara vermeksizin uzun süre araba kullanmak veya yanlış ve uygunsuz bir pozisyonda oturmak kuruk sokumu üstündeki baskıyı oldukça fazla artırmaktadır. Bu durumda kuyruk sokumunda kronik ağrıya neden olmaktadır.
İncinme: Kuruk sokumu veya omurganın doğrudan yada dolaylı bir şekilde incinmesi kuyruk sokumunda ağrı ile sonuçlanmaktadır. Oluşan bu incinme şunlardan kaynaklanmaktadır:
 • Kaza yapıldığında kuyruk sokumunun bir bölümünün yerinden çıkması veya sırtın alt tarafında oluşan daralmalar
 • Buz pateni gibi temas sporları yapar iken birden düşmek
 • Bir spor etkinliği esnasında bel kemiğinin alt kısmının darbe alması
 • Attan düşmek 
Kemik Çıkıntısı: Kemik çıkıntısı kemikte dışa doğru büyüme olarak bilinmektedir. Eğer kemik çıkıntısı omurga bölgesinde ise kuyruk kemiği ağrısı nerede ise her zaman görülmektedir. Kuyruk kemiğini destekleyen bağlarda oluşan iltihaplanma çoğunlukla omurga kemiğinde çıkıntıya sebep olmaktadır.
Sürekli Zorlama: Omurga bölgesinde rahatsızlığa yol açan durumlar aynı hareketlerin yapıldığı spor etkinlikleri ve etkinliklerdir. (Örneğin; bisiklet sürmek gibi) Kuruk sokumu bölgesi üstündeki devamlı hareket kuyruk sokum unun esnemesine sebep olan sırt kas sistemi üstünde oldukça fazla baskıya neden olmaktadır. Bu durum eğer zamanında fark edilemez ise devamlı zorlama kuyruk sokumu kemiğini ciddi derecede zedeler ve kuyruk sokumu çevresinde kronik ağrıya yol açar.
Omurga Sinirlerinin Sıkışması: Omurga sinirlerindeki baskıda kuyruk kemiğini uyararak kalçalar, kuyruk kemiği ve bacaklarda dahil bel kısmında devamlı ağrıya yol açmaktadır.
Kemik Kanseri: Kemik kanseri hastalığı da kuyruk sokumunda ağrıya neden olmaktadır. (Meta statik hale gelmeden ve kemiğe yayılmadan önce başka bir dokuda ilk önce başlar.)
Kuyruk Sokumu Kemiği Ağrısı Tedavisi
Minder İle Rahatlama: Kuyruk kemiği ağrısı olan kişilere özel minderle tasarlanmaktadır. Bu minderler bel kemiğinin alt kısmına yerleştirilir. Uygun yastık türünü seçmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çünkü halka şeklinde olan yastıklar kuyruk sokumu ağrılarında önerilmez.
Uygun Pozisyonda Durma: Kuyruk kemiği ağrısı eğer uygun olmayan anormal yürüyüş ve duruştan kaynaklanmakta ise boyun ile baş düz, vücut ise dik bir pozisyonda doğru oturarak uygun duruş sergilenmektedir. 
Sıcak Baskı Uygulama: Kuyruk kemiğinde ağrıyı azaltmak için sıcak su torbası ile sıcak uygulama yapmak gerekmektedir. Sıcak su torbası kullanarak günde en az dört kez her defasında on, on beş dakika kadar tutulan bölgeye sıcaklık uygulanmalıdır. Ağrı eğer şiddetli ise önce uzanın daha sonra kuyruk kemiği üstündeki baskıyı azaltmak amaçlı sıcak su torbasıyla baskı yapın.
Ameliyat: Bazı durumlarda ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz. Kuyruk sokumu kemiğinin yerini değiştirmekte olan operasyon sakatlayan ve ciddi kuyruk sokumu ağrıları olduğunda son çare olarak görülmektedir. Genelde kuyruk kemiği bölgesindeki tedaviye cevap vermeye ağrı çeşitleri için ameliyat önerilmektedir. Kuyruk sokumunu yerinden çıkarma işlemi koksijektomi olarak adlandırılır.
]]>
Kuyruk Kemiği Ağrısı https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-kemigi-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 19:14:10 +0000 Kuyruk Kemiği Ağrısı, genel olarak incinme, yaralanma ve zorlamalar nedeni ile ortaya çıkar. Hastalar ağrı ve hassasiyetten yakınırlar, ağrılar kalçalara ve yukarı bele doğru çıkabilir. Ayrıca sert bir yere oturmakla ağrıl Kuyruk Kemiği Ağrısı, genel olarak incinme, yaralanma ve zorlamalar nedeni ile ortaya çıkar. Hastalar ağrı ve hassasiyetten yakınırlar, ağrılar kalçalara ve yukarı bele doğru çıkabilir. Ayrıca sert bir yere oturmakla ağrılar artar. Ciddi sorunlara yol açması çok nadir görülür. Kuyruk kemiği küçük bir yapıya sahip olmasına rağmen normal duruşun devamı, sırt kemiğinin sabitlenmesi, lif ve bağları güçlendirme, kalça üzerindeki baskıyı azaltma ve benzeri gibi birçok işlev yapmaktadır. Kuyruk kemiği ağrısı insanların %15 inde sık rastlanan bir hastalıktır. Bütün bu işleri yapan kuyruk kemiği, kalçaların hemen üstünde bulunur.

Kuyruk Kemiği Ağrısı Neden Olur
İncinme: Kuyruk sokumunun doğrudan incinmesi, darbe alması burada ağrı oluşmasına sebep olacaktır. Bu incinmelerin sebebi şöyle sıralanabilir,
 • Kemik hastalıkları, dolaşım bozuklukları, bölgede meydana gelen kırık ve çıkıklar,
 • Herhangi bir spor etkinliği ile uğraşırken bel kemiğinin al kısmının darbe alması,
 • Buz pateni yada buz hokeyi gibi ağır temas sporları yaparken ani düşme
 • Alt kısmın üzerine düşme (kalça üzeri özellikle kuyruk sokumu yani sırt ile kalça arası)
 • Kalça ile sırt arasındaki damarların darbe alması. (Genelde trafik kazalarında görülür)
Sürekli zorlama: Omurga çevresinde kişiyi rahatsız edecek durumlar, gün içersin de tekrarlanan hareketler ve spor aktiviteleri Bu bölgeyi zorlayarak kuyruk kemiği ağrısına neden olur. Bu bölgede sürekli baskı ve düzensiz hareket örneğin (bisiklet sürme, oturuş biçimleri)
kuyruk sokumu etrafında kronik ağrı hastalığına yol açar ve ilerledikçe ciddileşerek kuyruk sokumu kayması gerçekleşebilir. 

Yaş: Kişide yaşın ilerlemesi sonucuyla kas ve iskeletlerde dokuların yıpranma ve aşınma değişimleri belirgin bir şekilde artış gösterir. Bu da kıkırdak, kemik ve dokularda tahribata da çok yol açar. Kuyruk kemiği ağrısı kişide yaşın ilerlemesi sonucu oluşabilir.

Kemik çıkıntısı: Bu sorun kuyruk sokumu bölgesinde oluşan dışa doğru büyümüş kemik olarak bilinir. Eğer bu kemik o bölgede çıkmışsa kuyruk kemiği ağrısı neredeyse her zaman kişide görülür ve çok şiddetli ağrılar yaşar. Ayrıca kuyruk sokumu bölgesindeki bağların ve dokuların iltihaplanmasının çoğunlukla nedeni kemik çıkıntısı olarak görülür.

Kuyruk Kemiği AğrısıKuyruk Kemiği Ağrısı Tedavisi
Ortası boş olan simit minderi ile oturarak tedavi edilebilir fakat oturma simidi yalnızca yardımcı bir yöntem ve koruma amaçlıdır. Ayrıca klozet tipi tuvalet kullanmak ve bu hastalık sürecinde bisiklete ,motora binmemek ve ağırlık kaldırmamak hastalığın tedavi sürecine yardımcı olacaktır. Masaj, fizik tedavi, ozon enjeksiyonları ve kortizon gibi tedavilerle iyi sonuçlar alınmaktadır. Kuyruk kemiği ağrısı tedavisinde manuel tedavi (elle) olarak bilinen tedavi şekli de yararlı olarak bilinir ama bu tedavi yöntem manuel tedavi alanında özel bir tecrübesi olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Hasta bazı durumlarda ise ameliyatı denemek zorunda kalabilir. Ameliyat tedavisinde kuyruk kemiğinin yeri değiştirilerek tedavi edilir. Hastalık tedavi edilmediği sürece kronikleşebilir ve ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden hastalık ilerlemeden uzman bir hekime başvurarak tedavi edilmelidir. 
]]>
Kuyruk Yağı https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-yagi.html Wed, 05 Dec 2018 20:19:29 +0000 Kuyruk yağı, Koyunlarda bulunan omurganın sonunda kuyrukta biriken yağdır. Kuyruk yağı kolesterol bakımından çok yoğun olduğu düşünülse de bir çok dünya araştırma enstitülerinde genç yaşlarda tüketilmesi gereken bir g Kuyruk yağı, Koyunlarda bulunan omurganın sonunda kuyrukta biriken yağdır. Kuyruk yağı kolesterol bakımından çok yoğun olduğu düşünülse de bir çok dünya araştırma enstitülerinde genç yaşlarda tüketilmesi gereken bir gıda olduğu açıklanmıştır. İlerleyen yaşlarda yaşlılığın getirmiş olduğu eklem ağrılarını önleyebileceği görülmüştür. Aynı zamanda kuyruk yağının içeriğinde Omega asitleri oldukça yüksek miktarda vardır. Bundan dolayıda genç yaşlarda tüketen insanlarda kalp damar hastalıkları daha az görülür. Ayrıca ileri yaşlarda da ara ara tüketilmesi yararlıdır.

Kuyruk yağı, birçok yemekte aktif olarak kullanılsa da ülkemizde özellikle yerleşmiş bazı yiyeceklerde eti yumuşatması için kullanılır. Bunlar lahmacun, kebap ve döner yemekleridir. Kuyruk yağı genellikle erkek koyunlardan elde edilen bir yağdır. Dişilerinin de kuyruk yağları vardır ama üreme ve çoğalma nedeniyle daha çok erkek koyunlar tüketilir. En güzel kuyruk yağı Gaziantep civarında yetişen ve büyüyen koyunlardan elde edilir. Birçok et ve kuyruk yağı satıcısı bu yörenin koyunları ticari amaçla kullanır. 

Kuyruk YağıKuyruk yağının kullanıldığı yerler
 • Mangal yemeği dediğimiz kebap yemekleri çeşidinde küp küp doğranarak etlerin içerisine şişler üzerine takılarak kullanılan kuyruk yağı mangal üstü pişirimler de etin yumuşak düşmesini sağlar.
 • Karaciğer kebaplarında da aynı durum söz konusudur.
 • Dönerlerde ise, genelde dana eti ve koyun eti tercih edildiğinden etin şişte kuru düşmemesi için yapraklar halinde yada kıyma haline gelmiş şekliyle eti yumuşatması ve lezzet vermesi için kullanılır. Böylelikle döner pişerken sertleşmez ve yumuşak bir et olur.
 • Birde lahmacunlar var ki belkide Türk mutfağının hem evde hemde dışarıda hazır olarak tükettiği en başta gelen gıdadır. Koyun eti ve kuyruk yağı karışımından oluşan kıyma ile yapılır ve hamur üzerinde fırınlarda piştiği için pişirim esnasında etin daha lezzetli olmasını ve yumuşak düşmesini sağlar.
 • Bunların dışında kuyruk yağı bayanlar tarafından eritilerek yemeklerde kullanılır. Yemeklere doğal yağ olarak kullanılır. 
Kuyruk yağı, bazı hastalıklara da iyi gelir. Bunların başında Felç, titreme yel, siyatik, romatizma ve kulunç dediğimiz rahatsızlıklar gelir. Kuyruk yağı, Türk mutfağının bir nevi vazgeçilmezidir. Her ne kadar bazı hekimler zararlı olduğunu düşünse de bir çok hazır yağlardan daha sağlıklıdır. Özellikle de genç yaşlarda tüketilmesi insan bedeninde bir çok olumlu gelişim yapmasını sağlar. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Bu terim kuyruk yağı içinde geçerlidir. 

Kuyruk yağı, içeriğinde Omega asitleri sayesinde bir balıktan alacağınız Omega yağlarını da vücudunuza ulaştırır. Belki aranızda balık sevmeyenler bu yöntemi genç yaşlarda abartılı olmayacak şekilde kullanır ve tüketir ise vücudun hem kalp damar rahatsızlıklarına karşı korunmasını hemde hazır yağların içeriğindeki kimyasallardan korunmasını sağlar.

Kuyruk yağının zararları
 • Çok aşırı derecede tüketilmesi kolesterolü arttırır.
 • İleri yaşlarda yani yaşlılıkta fazla tüketilmesi zararlıdır.
 • Çok aşırı derecede mangal türünde tüketilmesi kömür ile temasından ötürü kanserojen etki gösterebilir.
 • Birçok kronik hastalığa neden olabilir.
 • Doymuş yağ olan kuyruk yağı fazla tüketildiğinde bağırsaklarımızda bulunan probiyotik bakterilerin gelişimini olumsuz etkiler.
Kuyruk yağı, en çok Türkiye'de kullanılan ve tüketilen bir yağ çeşididir. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesini de küçükbaş hayvan üretimi ve tüketiminin çok yüksek düzeyde olmasıdır. Ülkemizde hem sebze zenginliği hemde hayvan yetiştiriciliği oldukça yüksek düzeydedir. Bu ürünlerin çok olması aşırı tüketmemizi gerektirmez her insan kendisine yetecek kadar tüketirse ileride yaşanacak nesil tüketmelerinin de önüne geçilmiş olur. Eski]]> Tilki Kuyruğu Otu https://www.kuyruk.gen.tr/tilki-kuyrugu-otu.html Thu, 06 Dec 2018 13:20:30 +0000 Tilki Kuyruğu Otu, ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen ve yıl boyunca bulunabilen bir bitkidir. Boyu yaklaşık 50-100 cm arasında olur ve dikene benzeyen bitki boyunca uzanan yeşil tüy gibi daha küçük yapraklarla kaplı oldu Tilki Kuyruğu Otu, ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen ve yıl boyunca bulunabilen bir bitkidir. Boyu yaklaşık 50-100 cm arasında olur ve dikene benzeyen bitki boyunca uzanan yeşil tüy gibi daha küçük yapraklarla kaplı olduğundan tilki kuyruğu otu adını alır. Yıl boyunca yeşilini bulmak mümkündür. Bahar ve yaz aylarında mavi veya mor renkli çiçekler açarlar.

Tilki Kuyruğu Otu Nerede Kullanılır:

Tilki kuyruğu otu kolaylıkla bulunabilen bir bitkidir. Özellikle yetiştirmenin kolaylığı dışında doğada kendi kendine yetişmiş tilki kuyruğu otuna rastlamak da mümkündür. Yaprakları ve dalları yeşil olarak ya da kurutularak tedavi amaçlı kullanılabilir. İdrar yolları hastalıkları, şiddetli ishal, kadınlarda genital akıntılar, vücutta oluşan deri döküntüleri, kaşıntı, sedef hastalığında deri dökülmesi durumlarında tedavi amaçlı kullanılabilir. Tilki kuyruğu otu yeşil olarak tüketilmez. İçeriğinde bulunan enzimler sayesinde direkt alınması halinde kusturabilir. Buna rağmen özellikle bitkilerle tedavi alanında sıklıkla kullanılan bir ottur. Aktarlardan temin edilen veya doğadan toplanan tilki kuyruğu otu bazen tek başına bazen de başka bitkilerle karıştırılarak kullanılabilir. Bu çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Doğada bulunan bitkiler uzun yıllardır bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmışlardır fakat bu konuda uzman değilseniz bitkilerle tedavi özellikle çocuklarda uygulanacaksa çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Birçok bitki bir araya geldiği alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu reaksiyonlar sadece deride kızarıklık kaşıntı olabileceği gibi daha şiddetli kusma aşırı ishal, bilinçte bulanma görüşte bulanma gibi yan etkileri de olabilir. Bitkisel bir tedavi özellikle ciddi bir hastalığın tedavisinde kullanılacaksa mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir. Çeşitli kanser hastalıklarının tedavilerinde bitkilerden yardım alınabilir fakat mutlaka hastanın hekimine bilgi vermekte fayda vardır. Hastanın sürekli kullandığı ilaçlarla bitkiler etkileşime girebilir ve istenmeyen sonuçlar doğmasına sebep olabilir.

Tilki Kuyruğu OtuTilki Kuyruğu Otu Nasıl Kullanılır:

İdrar yolları hastalıklarında; genellikle kaynatılıp suyu içilerek tüketilir. Kaynatılmış su içine bir miktar tilki kuyruğu otu atılır ve beş on dakika arasında demlendirilir ardından içilir. Bir gün içinde en fazla iki su bardağı tüketilmelidir.

Cilt ve deri hastalıklarında; büyük oranlarda kaynatılıp süzülen tilki kuyruğu otunun suyu banyo sırasında bedenin silinmesi veya durulama suyuna karıştırılması şeklinde kullanılır. Bu konuda haftada bir veya iki kereden fazla uygulanmamalıdır.

Saç dökülmesi hallerinde; genellikle ezilip zeytin yağına karıştırılır ve saçlı deriye sürülerek bir saat kadar beklenir. Sonrasında saç iyice yıkanıp durulanır. Durulama suyuna istenirse tikli kuyruğu otunun kaynatılıp süzülmüş suyu da eklenebilir.

Tilki kuyruğu otu, mutlaka yeşilken toplanması gereken bir ottur.
]]>
Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-kil-donmesi.html Fri, 07 Dec 2018 08:53:22 +0000 Kuyruk sokumunda kıl dönmesi, günümüzdeki insanların çok büyük bir problemidir. Tıp dilinde pilonidal kist olarak adlandırılır. Vücuttan koparılan kılların ciltte bir yer bularak deri altında toplanarak yuva oluşturmasına v Kuyruk sokumunda kıl dönmesi, günümüzdeki insanların çok büyük bir problemidir. Tıp dilinde pilonidal kist olarak adlandırılır. Vücuttan koparılan kılların ciltte bir yer bularak deri altında toplanarak yuva oluşturmasına verilen addır. Bu kıl dönmesi olayı vücudun başka bölümlerinde de gerçekleşebilir. Bu bölgelerden bazıları yüz, göbek deliği, kol altı gibi yerler olabilir. Fakat hemen hemen bütün kıl dönmelerinin kuyruk sokumunda gerçekleştiği söylenilebilir. Kıl dönmesi kadınlardan ziyade daha çok erkeklerin başına gelen bir hastalıktır. Bunun nedeni erkeklerin vücut yapısının kıla daha çok yatkın olmasından kaynaklanmaktadır. Çoğunlukla kıl dönmesi oluşan yer enfeksiyon kapmadan bir belirti vermez. Fakat enfeksiyon kaptıktan sonra; kızarıklık, şişlik, ağrı gibi belirtilerle kendini belli etmeye başlar. Enfeksiyon sonucunda ortaya irin dolu bir apse çıkabilir. Bu irin dolu apse akıntı, pis koku, ateş, titreme gibi ek belirtiler de ortaya çıkarabilir. Kıl dönmesinde vücudun bir bölümünden kopan kıllar bazı kişilerde kuyruk sokumunda, mikroskobik seviyede denilebilecek küçük ter bezlerinden içeri girerek git gide orada bir kıl yumağı oluşturur. 

Kıl dönmesinin oluşum yaşları genelde 15-30 yaşları arasındadır. 40 yaşından sonra biraz daha nadir rastlanır. Bunun nedeni giderek derinin daha kalın bir hal almasıdır.  Kıl dönmesinin enfeksiyon kapması sonucu bir doktora görünmek çok önemlidir. Bunun nedeni ağrı ve enfeksiyonun yeterince kötü bir hal almasının yanında hastalık gittikçe kronikleşebilir. Kıl dönmesinden korunmak için kişisel temizliğe dikkat etmek çok önemlidir. Özellikle de kuyruk sokumu bölgesi daha büyük bir özenle temizlenmelidir. Ayrıca her daim temiz iç çamaşırıyla dolaşılmalı, kuyruk sokumunda ter ve nem önlenmeli, biriken kıllar temizlenmelidir. Kıl dönmesi bulaşıcı ya da doğuştan gelen bir hastalık değil aksine sonradan edinilebilen bir hastalıktır. Kıl dönmesi tedavisi rahatsızlığın ne kadar ilerlemiş olmasıyla doğru orantılı olarak ilaçla ya da ameliyatla tedavi edilebilir. Zaten doktora danışıldıktan sonra doktorunuz size doğru yöntemi önerecek ve uygulayacaktır.

Kuyruk Sokumu Kıl DönmesiKıl Dönmesi Ameliyatı ve Sonrası: Kıl dönmesi ameliyatı olan insanlar bir daha kıl dönmesi rahatsızlığını yaşamayacakları yanılgısına kapılabilirler. Fakat kıl dönmesi tedavi edildikten sonra tekrarlayabilen bir hastalıktır. Ameliyat sonrası denilen öneri ve tavsiyelere uymakta büyük fayda görebilirsiniz. Kıl dönmesi ameliyatı 20-60 dakika arasında sürebilir. Ameliyattan sonra hastayı bir gün hastanede misafir edebilirler. Ameliyattan sonra iyileşme süreci bünyeye, istirahate, yenilen-içilen yiyeceklere bağlı olarak değişebilir. Ama yaklaşık olarak 2-8 hafta arasındadır. Ameliyattan sonra birkaç gün ameliyatlı bölgede akıntı ve ağrı görülebilir. Bu normal bir durumdur. Ameliyattan sonra doktorun uygun gördüğü andan itibaren kuyruk sokumundaki kılların belirli bir bölümünün, belli bir süre alınmasında fayda vardır. Ayrıca ameliyatlı bölge her an temiz kalmalı, terli ve nemli kalmasına asla izin verilmemelidir. Denildiği gibi kıl dönmesi ameliyatından sonra hasta, kıl dönmesi hastalığından kurtulmuş olmayı düşünmemeli ve uzun saatler boyunca oturmamaya özen göstermelidir. Ayrıca tavsiyeler ve öneriler yapılmaz, kuyruk sokumunun temizliğine dikkat edilmez, nemli ve terli bırakılmasına izin verilirse hastalığın tekrarlama ihtimali oldukça yüksektir. 
]]>
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruk.gen.tr/hamilelikte-kuyruk-sokumu-agrisi.html Sat, 08 Dec 2018 03:08:48 +0000 Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı, kuyruk sokumu kemiğinde oluşan bir ağrıdır. Kuyruk sokumu kemiği insan omurgasının alt kısmında bulunan bacakları birbirine bağlayan 3 çeşit kemiğin birleşmesinden oluşan ve leğen kemiği Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı, kuyruk sokumu kemiğinde oluşan bir ağrıdır. Kuyruk sokumu kemiği insan omurgasının alt kısmında bulunan bacakları birbirine bağlayan 3 çeşit kemiğin birleşmesinden oluşan ve leğen kemiğini genişleten kama şekline benzeyen küçük bir kemiktir. Kuyruk sokumu ağrısı özellikle hamile kadınlarda fazla görülen bir çeşit ağrıdır. Bunun sebebi arasında kadınlarda hamilelik döneminde hormonal düzeyinin çok fazla değişmesinden kaynaklanmaktadır. Hamile olan kadınlarda relaxin hormonu çok fazla salgılanmakla birlikte eklemlerde gevşemelere sebep olmaktadır. Bu durum doğumun yaklaştığını göstermekte olduğu ve bu dönemde kadınlarda kuyruk sokumu ağrıları eklemlerde gevşemeye bağlı olarak azalma olduğu izlenmektedir. 

Hamilelerde kuyruk sokumu ağrıları özellikle gebeliğin ilk aylarında çok sık görülmektedir. Hamileliğin ilk aylarında kadınlarda kuyruk sokumu ağrıları çok şiddetli görülmektedir öyle ki kişinin yatarken, otururken, yatarken, yürürken kuyruk sokumu ağrıları çok fazla olmaktadır ve hamile olan kişinin ağrılardan gece uyumakta bile zorlandığı da bilinmektedir. Hamilelerde genellikle oturma ve pozisyon değiştirme sırasında kuyruk sokumu kemiğinin sürtünmesi çok fazla olduğundan şiddetli ağrılar görüldüğü bilinmektedir. İş hayatına bakıldığı zaman hamile bayanların hamilelik sürelerinin son 6-7 aylarına kadar çalışa bildiklerini görmekteyiz fakat kuyruk sokumu ağrıları bulunan gebelerde ise çalışmaları söz konusu değildir. Hamilelik süresinde kadınların leğen kemikleri içerisinde mesane, rahim, kalın bağırsak, yumurtalık, lenf damarları, sinirler ve kaslar olmakta ve birde bunlara fetus eklenmektedir. Fetusun geçeceği yol leğen kemiği orta kısmında eğimli silindir boşluktur. Hamile bayanlarda ikinci doğum ve daha sonrasında rekaxin hormonu ile östrojenin etkisi ile de eklemlerde bulunan bağların su tutması, gevşemesi ve şişmesi gibi sebeplerden dolayı hamilelerde kuyruk sokumu ağrıları görülmektedir.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu AğrısıHamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrılarının Nedenleri
Hamilelikte kuyruk sokumu ağrıları genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır bunun dışında çeşitli nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenler arasında Çeşitli kemik hastalıkları, psikolojik sebepler, ağır kaldırma sonucunda kuyruk sokumunda zedelenme ve yaralanma, zorlayıcı spor aktiviteler, dolaşım bozuklukları, düşmeler, iltihap, kuyruk sokumunda çıkık ve kırıkların olması gibi nedenler hamilelerde kuyruk sokumu ağrılarına neden olmaktadır.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrılarını Tetikleyen Durumlar
 • Uzun süre ayakta kalma
 • Ikınma ve şiddetli kabızlık
 • Öksürme ve hapşırma
 • Sert bir zeminde çok uzun süreli oturma
 • Eski doğum kaynaklı problemler
 • Cinsel ilişki
 • Kuyruk sokumu kemiği kırıkları
 • Kalça üzerine şiddetli düşmeler
 • Bebek başının basıncı 
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrıları İçin Yapılması Gerekenler
Hamilelikte kuyruk sokumu ağrılarından kurtulmak için yapılması gereken durumlar ise lifli zengin gıdalar tüketerek kabız olmamaya özen gösterilmesi, yoga pozisyonları, ortası delik simit şeklinde minderler kullanmak, rahat ayakkabılar tercih etmek, doğum destek kemerleri kullanmak, yerden bir şey alınacağı zaman çömelerek almak, fazla ayakta olmamak, çok uzun süreli oturmamak, çeşitli fizik tedavileri almak ve doktor tarafından tavsiye edilen ağrı kesiciler kullanmak.
]]>
Kuyruk Sokumu Düşmesi https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumu-dusmesi.html Sat, 08 Dec 2018 03:28:59 +0000 Kuyruk sokumu düşmesi, Kuyruk sokumu kemiği ağrısı genelde incinme ve yaralanma sonucu oluşur. Kuyruk sokumu düşmelerinde oluşan ağrılar özellikle bayanlarda görülür. Toplumda çok fazla yaygın olarak görülmektedir. Özelli Kuyruk sokumu düşmesi, Kuyruk sokumu kemiği ağrısı genelde incinme ve yaralanma sonucu oluşur. Kuyruk sokumu düşmelerinde oluşan ağrılar özellikle bayanlarda görülür. Toplumda çok fazla yaygın olarak görülmektedir. Özellikle oturur pozisyondayken ağrılar dahada fazla artmaktadır. Şiddetlenmektedir. Kuyruk sokumu insan vücudunda bulunan 33 tane omurun en alt kısmında bulunan son kısımdır. Kesinlikle oluşan ağrının kendiliğinden geçmesi beklenilmemelidir. Mutlaka bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Kuyruk sokumu düşmesi ağrısının nedenleri: İncinmeler sonucunda oluşur. İncinmeye neden olan hususlar vardır. Bunlar; 
 • Spor yaparken bel kemiğinin altının darbe alması
 • Kaza yapıldığında kuyruk sokumunun yerinden çıkması.  
 • Kuyruk sokumu veya sırt üzerine düşmelerde gerçekleşir. 
Sürekli zorlamalarda oluşur. Hızlı bir şekilde bisiklet sürmek veya zorlanacak şekilde ağır kaldırmak gibi durumlarda oluşur. Aşırı baskıda, obezitede, aşırı kilolularda kilodan dolayı, nadiren de olsa kuyruk sokumu bölgesinde oluşan tümörlerden kaynaklı, ileri yaşlarda yaştan dolayı oluşan etkenlerde, kemik kanseri olan kişilerde kuyruk sokumunda ağrılar oluşabilir. 

Kuyruk Sokumu DüşmesiTedavileri: Uygun bir şekilde kuyruk sokumu rahat edecek şekilde oturuş sağlamak. Eğer ki oturduğumuz yerden kalkarken acı çekiyorsak Kuyruk sokumu ağrısı çekenler için özel minderler bulunmaktadır. Bu minderler bel kemiği altına yerleştirilir. Desteklenir. Hasta bu sayede rahatlar. Fizik tedavi ile, belirli ilaç tedavisiyle, hekim kontrolünde verilmiş ilaçlarla, masajla ve en son çare ameliyatla bu hastalıklara tedavi çözümleri bulunabilir. Mutlaka bu şikayetlerden dolayı yapılan tedaviler bir etki göstermediyse mutlaka bir hekim tarafından muayene olmak gerekmektedir. Ciddi rahatsızlıkların önüne geçmek için bilinçli olmamız gerekmektedir.
]]>
Kuyruk Sokumunda Şişlik https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-sokumunda-sislik.html Sat, 08 Dec 2018 22:04:37 +0000 Kuyruk sokumunda şişlik, kuyruk sokumu bölgesi travmalara, darbelere ve zedelenme gibi durumlara çok müsait bir bölge olup, bu gibi nedenlerle oluşan genellikle ağrı ve sızı gibi rahatsızlıklara neden olabilen şişmelere denir. Kuyruk sokumunda şişlik, kuyruk sokumu bölgesi travmalara, darbelere ve zedelenme gibi durumlara çok müsait bir bölge olup, bu gibi nedenlerle oluşan genellikle ağrı ve sızı gibi rahatsızlıklara neden olabilen şişmelere denir. Bu tarz zedelenmeler oturma, bir yere çarpma gibi fiziksel şeylerden de olabilmektedir. Kadınların kalça kısmı genelde daha geniş bir yapıda olduğundan dolayı kuyruk sokumunda şişmeler kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. 

Kuyruk sokumunda şişlik nedenleri;
 • Kıl dönmesi nedeniyle oluşan şişlik; kıl dönmesi rahatsızlığı kuyruk sokumu bölgesinin hemen hemen içinde bulunup iltihaplı bir rahatsızlıktır. Kıl dönmesi hastalığında iltihaba bağlı olarak şişme meydana gelmektedir. Bu durumunda kuyruk sokumunda şişlikler meydana gelecektir. Bu şişlikler ağrıya neden olacağından ilgili polikliniklerde muayene olunması gerekmektedir.
 • Basit fiziksel darbeler nedeniyle kuyruk sokumunda şişlikler olabilmektedir. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler en ufak bir darbede zedelenebilmekte ve hasar görebilmektedir. Bu duruma bağlı olarak şişlikler oluşmaktadır. Sert bir zemine ani olarak oturmakla bile kuyruk sokumunda şişlik oluşabilmektedir.
 • Çok fazla oturmakla kuyruk sokumunda şişlikler oluşabilmektedir. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişilerde çok uzun süre oturmak ve hareketsiz kalmak gibi nedenlerden dolayı kuyruk sokumu bölgesinde şişlikler görülebilmektedir.
Kuyruk sokumunda şişlik rahatsızlığı olanlarda oturmakta ve gündelik işleri yapmakta zorlanmalar görülür. Kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir ve giderilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İltihaba bağlı oluşan şişlikler ciddi olarak ağrıya neden olduğundan tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle kıl dönmesinde delikli iltihaplar kötü bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Bu delikler tedavi edilmediği sürece çoğalacaktır. İltihaplanmanın nedenleri ise kişisel bakıma yeterli önem verilmemesi, kuyruk sokumundaki kılların deri altına itilmesiyle iltihap oluşturması ve şişmanlıktır. Bu bakımdan kuyruk sokumunda oluşan şişlikler ihmal edilmemeli ve gerekli tedavinin uygulanması gereklidir. 

Kuyruk Sokumunda ŞişlikKuyruk sokumunda şişlik tedavisi; 
 • Kuyruk sokumu şişlikleri tedavi edilirken şişliğin nedeni tespit edilmeli varsa iltihap kurutulmalı ve tedaviye o şekilde başlanmalıdır. Şişlik fiziksel darbelerden oluşmuşsa yani iltihap yoksa doktorların vereceği krem veya gerekli görülmesi durumunda ilaçlar kullanılarak tedavi edilmektedir.
 • Kıl dönmesine bağlı şişliklerin tedavisinde uzman doktorların ilk dikkat ettiği şey hastalığın seviyesi olacaktır. Genelde cerrahi işlem uygulanırken ilk aşamada başvuran hastalara iltihap dağıtıcı ilaç verilebilmektedir. Hastalık ilerlemiş iltihaplı delikler yayılmışsa cerrahi müdahaleden önce iltihap dağıtıcı ilaçlar verilir ve iltihap kurutulduktan sonra cerrahi müdahale yapılır. Kıl dönmesi tedavisinden sonra kuyruk sokumundaki şişlikte giderilmiş olacaktır.
 • Gerekli hijyen ortamına uygun kişisel bakım yapılması kuyruk sokumunda şişliklerin önüne geçecektir. Özellikle ilk çamaşırları yeteri kadar sık değiştirmek iltihap kapmasını önleyeceğinden kuyruk sokumunda şişliklerin önüne geçecektir.
 • Çok fazla oturmayarak kuyruk sokumunda şişlik oluşumunu önleyebiliriz.
]]>
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Batması https://www.kuyruk.gen.tr/hamilelikte-kuyruk-sokumu-batmasi.html Sun, 09 Dec 2018 05:19:25 +0000 Hamilelikte kuyruk sokumu batması, düşme, çarpma sonucu kuyruk sokumunda meydana gelen, çok ağrılı sancılara yol açan bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu 3 küçük ince kemikten oluşmaktadır. Bu 3 küçük kemik birbirine ba Hamilelikte kuyruk sokumu batması, düşme, çarpma sonucu kuyruk sokumunda meydana gelen, çok ağrılı sancılara yol açan bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu 3 küçük ince kemikten oluşmaktadır. Bu 3 küçük kemik birbirine bağlarla bağlıdır. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler çok ince ve kırılgan oldukları için bir yere çarpmayla veya sert bir yere oturmayla hemen zarar görmektedir.

Hamilelikte kuyruk sokumu batması aynı zamanda kalça kemiğinin oturma durumunda zeminle temas eden bölümünde bulunan bir çeşit yastık görevi gören kısmın iltihaplanması ile bölgede sürekli ağrılar meydana gelmektedir. Oturarak çalışanların büyük sıkıntı çektiği bu ağrılar, yolculuk esnasında, sinemaya ve tiyatroya gidenlerde, uzun süre oturmak zorunda kalanlarda oldukça sık görülmektedir. Ağrı bazen kendiliğinden geçebildiği gibi uzman kişiler tarafından tedavide gerektirebiliyor.

Hamilelikte kuyruk sokumu batması ağrıları hamileliğin ilk aylarında kendini gösterebilir. Çünkü vücutta hormonal değişimler yaşanmakta olup relaxin adı verilen hormon salgılanmaya başlıyor ve eklemler gevşiyor. Aslında bu eklemlerde gevşeme vücudun doğuma hazırlanması demektir. Hamilelikte kuyruk sokumu batması ile oluşan ağrılar hamileliğin ilk aylarında oluşabileceği gibi, yatarken bir yandan diğer yana dönerken kendini hissettirebilir. Şiddetli ağrılar sonucu kişi uyumakta oldukça zorlanabilir. O bölgede sanki apse varmış gibi ağrılar oluşabilir. Özellikle oturup kalkarken, yatarken kemiklerin yerinden oynayıp kemiklerin birbirine sürtünmesi sonucu şiddetli ağrılar doğar. Normalde hamileler hamileliklerinin 6-7. ayına kadar çalışabilir fakat bu ağrılar çalışmayı imkansız hale getirebilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kilo alımıyla beraber bu ağrılar daha da fazlalaşmaktadır. Bu dönemde kilo alımının kontrol altında tutulması gerekmekte olup, hızlı kilo alımlarında gerekirse rejime gidilmelidir.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu BatmasıHamilelikte kuyruk sokumu batması ile oluşan ağrıların zaman geçirilmeden uzman kişiler tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu tür ağrıların tespiti uzmanlık gerekmektedir. Hamilelerde tedavi çok doğal yapılabiliyor, makattan müdehale edilerek düzeltme yapılabiliyor. Sadece kemiği değil yanlarındaki gerilmiş kaslara da masaj yapılarak tedavi edilebiliyor. Özel bir tekniği olan bir masajdır, bu masaj sonrası hasta son derece rahatlıyor. Fakat bu yöntem uzman kişiler tarafından yapılmadığı takdirde çokta tehlikeli olmakta ve tedavinin süresini uzatmaktadır.  

Hamilelikte kuyruk sokumu batması için tedavi önerileri;
 • Ortası delikli simite benzer bir minder üzerinde oturmanız,
 • Klozet tipi tuvalet kullanmanız,
 • Fizik tedavi uzmanına muayene olmanızdır.
]]> Akrep Kuyruğu https://www.kuyruk.gen.tr/akrep-kuyrugu.html Sun, 09 Dec 2018 12:16:23 +0000 Akrep kuyruğu, Akrep örümcekgiller familyasından zehirli bir hayvan türüdür. Akrepler sıcak ve nemli bölgeleri seven toprak altında yaşayan ve geceleri avlanan bir hayvandır. Boyları on üç ile yirmi iki santim arsında değişen Akrep kuyruğu, Akrep örümcekgiller familyasından zehirli bir hayvan türüdür. Akrepler sıcak ve nemli bölgeleri seven toprak altında yaşayan ve geceleri avlanan bir hayvandır. Boyları on üç ile yirmi iki santim arsında değişen akreplerin ortalama ömür süreleri beş yıldır. Dünyada altı yüze yakın çeşidi bulunan akreplerin genel yapı özellikleri, vücudu sert kitin bir tabaka ile örtülü, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehir iğnesi bulunan bir eklem bacaklı hayvandır. 

Akrepler genellikle taşların altında duvara yakınlarında, yer altında kazdıkları dehlizlerde ve kurumuş ağaç kabukları altında rastlamak çok mümkündür. Yaşam alanlarının en çok olduğu yerler buralardır. Kar yağan bölgeler hariç hemen hemen her yerde yaşarlar ve rastlanırlar. Yalnız yaşamayı seven hayvanlardır. akrep vücudu yassı halkalardan oluşan bir yapıdadır ve üç bölümden oluşur.

Bu bölümler;
 • Başla kaynamış bir gövde,
 • Karın,
 • Kuyruktur. 
Akrebin gövdesi önden arkaya doğru büyüklükleri artan halkalardan meydana gelir. Uçları çift çengelli dört çift yürüme bacakları vardır. Gövdesine bağlı yedi geniş halkadan meydana gelen akrep, birinci halkasında cinsiyet açıklığını, ikincisi halkada dokunma his duyularını ve iz bulma görevini yapan çift tarakları, üç, dört, beş ve altıda ise solunum organlarını barındırır. Karın kısmından sonra altı adet halkadan meydana gelen ve bir yay şeklini alan kuyruğu sırta doğru bükülür. akrep kuyruğu, eğriliği ve zehir iğnesi yada mızrağını taşıyan şişkin halkası ile biter. 

Bütün akrepler yürürken kuyruklarını kaldırarak yürürler. Düz ve kaygan zemin yüzeylerde tutunamazlar. Bu arda her ne kadar vücudunun son bölümü kuyruk olarak bilinse de karı kısmının daralan uzantısı kuyruğudur. Çünkü bağırsak geçen telsonun sondan bir önceki halkasında dışkılık biter.

Akrepler güneşte kurudukları için genelde geceleri avlanırlar bu yüzdende bazı akrep türlerinde gözün görme işlevi ya tamamen yada kısmı işlevini yitirmiştir.  Bir diğer özellikleri de çok uzun süre açlığa dayanabilmeleridir. Ayrıca akrepler çok yoğun radyasyona karşıda aşırı derecede dayanabilirler. Herhangi bir akrebi derin dondurucuda dondurup üç haftaya kadar bekletseniz bile tekrar dışarı çıkarıldığında hiç bir şey olmamış gibi hayatlarına rahatlıkla devam ederler. Akrepler tam anlamı ile aç gözlü hayvanlardır ve yaşadıkları bölgenin durumuna göre boyları ve zehirlerinin etkisi yani tesirliği artar. 

Akrep kuyruğu, akrebin zehrini taşıyan ve bu zehri saldıracağı avına yada insanlara karşı kullanırlar. zehrini bir çift salgı bezinde üreten akrepler güçlü kaslarının kasılması ile iğnesini batırdığı yerdeki yaranın içerisine hızla boşaltırlar. Zehrini iğnesinden on santimetre uzağa fışkırtabilir. Akrep kuyruğunda bulunan zehrin içeriğinde Hiyosiyanik ve Karbilamin bulunur ve tatsız, kokusuz ve asidiktir. Akrep kuyruğundaki zehrin tesiri hayvana göre değişiklik gösterir. özellikle kuşlar akrep kuyruğundaki zehre karşı çok dayanıksızdır. Kuşlar içerisinde serçeler ve güvercinler zehri ile teması halinde hemen ölürler. Buna karşın balıklar ve kurbağalar akrep zehrine karşın çok dayanıklıdır. 

Akrep kurundaki, zehri insanlara yaptığında ise iğnesi, sokulan yerdeki belirtileri kızarıklık ve şişliktir. 

Akrep KuyruğuAkrep kuyruğundaki zehrin insandaki belirtileri;
 • Yüksek ateş, 
 • Bulantı ve kusma,
 • Kalp atışında zayıflama,
 • Solunum darlığı,
 • Terleme ve sayıklama,
 • Çarpıntı belirtileri görülür. 
Akrep sokmasında ilk alınacak tedbir, akrebin soktuğu yerin iki taraftan da sıkıca bağlanıp yarayı çizerek emip tükürmektir. Böylelikle zehrin yayılması engellenir ve dışarı atılması sağlanır. Akrep kuyruğu, kendisi içinde bir kurtarıcı gibidir. İkinci aşama ise en yakı]]> Kuyruk Kemiği https://www.kuyruk.gen.tr/kuyruk-kemigi.html Mon, 10 Dec 2018 02:10:54 +0000 Kuyruk kemiği, İnsanlarda kendi kendini yenileyen kemik mekanizmaları içerisinde tektir. Her ne kadar evrim teorisine göre kuyruk kemiği maymundan gelindiği kanısını ispatlar gibi görünse de anatomik olarak bakıldığında aslın Kuyruk kemiği, İnsanlarda kendi kendini yenileyen kemik mekanizmaları içerisinde tektir. Her ne kadar evrim teorisine göre kuyruk kemiği maymundan gelindiği kanısını ispatlar gibi görünse de anatomik olarak bakıldığında aslında özellikle bayanlarda olmazsa olmaz bir kemiktir. Yapısı itibarı ile omuriliğin dördüncü ve beşinci omurlarını ile birleşerek üçgen şeklini alan bu kuyruk kemiği, ön yüzü hafif çukur ve arka yüzü de tümsek şeklindedir. Omurların birleşme yerinde olan ve enine kemiksi oluklarından oluşan eklemlerle bütün bir kemik hali almıştır. 

Kuyruk kemiği, yapısı itibarı ile, oynamaz eklemlerle kaynamıştır. Sağrı kemiği dediğimiz kemikle de yaptığı birleşim yeri ise oynar eklemdir. Burada bulunan eklemin oynar eklem olmasının en önemli sebebi kadınlarda doğum esnasında bebeğin çıkacağı yer ortalama on santim kadardır. Bebeğin başı ise on iki santimetre kadardır. Bu oynar eklem bebek doğumu esnasında hareket ederek aradaki iki santimetre farkı açmaya yardımcı olur ve bebeğin kafası kuyruk kemiğine değerek dışarı çıkar. Bu sayede bayanlar rahat bir doğum yaparlar. Bu oynar eklem hayat boyu bu şekilde oynar vaziyette kalır. 

Kuyruk KemiğiKuyruk kemiğinin, iki çıkıntı kemiği vardır. Bunlar insanların oturma durumlarında sağa sola kaymasını engellemek için vardır. Sağlamlığı anatomik görüntüsü ile de ispatlanan kuyruk kemiği sağrı kemiğine bağlantılı olan oynar eklem sayesinde geriye doğru hareket eder ve dengeli bir oturum yapmamızı sağlar. Bu iki kemik arasındaki oynar eklem arkaya hareketi sayesinde orada bulunan yumuşak dokulara zarar vermeden gerilmeye uğrar. 

Kuruk kemiği, tamamen bebeğin dünyaya gelişi esnasında neredeyse bütün görevi üstlenmiş gibidir şekilsel yapısı da bunun bir göstergesidir. Kemiğin içe bükey yapısı sayesinde bebek başını döndürerek çıkış yönününü belirler ve bu şekilde bebeğin başı geriye dönüşü yapar. Birde kuyruk kemiği böyle olma idi bebek bu dönüşü gerçekleştiremez ve anne karnı içerisinde kuyruk kemiğinin olduğu yerde sıkışıp kalarak ölebilirdi. Belkide bebeği anneyi keserek almak riskini sürekli bir şekilde meydana getirirdi ki buda o kadının birden fazla doğum yapmasını engellerdi. Oluş biçimi ile bebeklerin rahatlıkla dünyaya gelmesini sağlayan kuyruk kemiği çok önemli bir kemiktir. 

Kuyruk sokumu kemiğine yapışan kaslar leğen kemiğinin tabanını oluşturur. doğum esnasında zemini hazırlayan kuyruk kemiği kalın bağırsağı, sinirleri ve diğer damarların zeminini döşediği sağlam bir tabaka oluşturur. Kuyruk kemiğinin, en önemli özelliği ise kendini besleyen bir kemik olmasıdır. İçerisinde kendini besleyen coccigeal arter, kirli kanı toplayan coccigeal, yeni ve kendi yapısına uygun  cocicgeal sinire sahiptir. Birde burada kendisini kaygalanlaştıran sıvıyı salgılayan Coccigeal bursa, glomus coccygeum, coccigeal cisim ve cuschka bezleri bulunur. Bu özellikleri sayesinde kendi anatomik yapısını oluşturur ve idame ettirir. Kuyruk kemiği bir kadının sağlıklı doğum yapabilmesi için gereken en önemli kemiktir. O yüzdende önemi büyüktür. 
]]>
Dana Kuyruğu https://www.kuyruk.gen.tr/dana-kuyrugu.html Mon, 10 Dec 2018 14:59:02 +0000 Dana Kuyruğu, Türkçede pöçük denir. Londra, Fransa ve Jamaika'da dahi ün salmıştır. Fakat belli incelikleri vardır. Mesela her dana kuyruğu yenilmez. Özellikle öküzün hadım edilmiş olması lazım. Kuyruğun ağırlığ Dana Kuyruğu, Türkçede pöçük denir. Londra, Fransa ve Jamaika'da dahi ün salmıştır. Fakat belli incelikleri vardır. Mesela her dana kuyruğu yenilmez. Özellikle öküzün hadım edilmiş olması lazım. Kuyruğun ağırlığı da hayvanın kilosuna göre değişiyor. İç kısmı kemikli, kemiğin ortasında bir ilik bulunur. Yemeklere lezzetini verende budur. Kuyruk kısmı hayvanın en hareketli organı olduğu için biraz sert. Bu yüzden kısık ateşte yaklaşık 4 saat pişmesi gerekir. Düdüklü tencere elbette bu süreyi azaltıyor ama aynı tadı vermiyor. Fransa'da pişen yahni hemen yenilmez mesela. Dolapta bir gün dinlendikten sonra yiyorlar. Çünkü uzun süre pişen ve dinlenen et kemiğinden hemen sıyrılıyor ve çok daha lezzetli oluyor. Daha çok baklagil yemeklerini tatlandırması için kullanılan dana kuyruğunun hakkı yeniyor. Çünkü tek başına da mükemmel bir lezzet. Ülkemizde de pöçüğün ün saldığı şehirler Malatya ve Kayseridir. Her ne kadar sayılı şehirlerin ismi geçse de artık tüm market reyonlarında yerini aldı dana kuyruğu. Şimdi güzel bir tarif verelim:

Dana KuyruğuMalzemeler:
 • 1 adet pöç
 • 2 çay kaşığı çekilmiş kaya tuzu
 • 1 çay kaşığı çekilmiş karabiber
 • 1 tatlı kaşığı un
 • 1 çay bardağı su
Garnitür için:
 • 2 adet haşlanmış patates
 • 2 tatlı kaşığı kaşar peyniri
 • Pul biber
 • Kekik
Pöç parçalara ayrılır tuz ve karabiberle terbiyelenir. Daha sonra un ile birleştirilir ve kızgın tavada mühürlenir. Ardından güveç tenceresine yerleştirilir ve su eklenerek 2,5 saat pişirilir. Garnitür olarak haşlanan patatesler dilimlenir üzerine kaşar rendesi, pul biber ve kekikle süslenerek servis edilir. Afiyet olsun.
]]>